| beniamin1991 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi legate de fitness/sala de forta si aici sper sa ma onoreze si domnul cosmin86 cu prezenta big grin.

Prima problema ar fi bratele,bratele mele vazute din lateral par mari,chiar masive insa bicepsul vazut din fata e cam ingust,nu stiu ce sa mai fac sa il latesc,orice as incerca oricat m-as stradui parca nu creste pe atat de mult cat vreau.

O alta intrebare este legata de programul de antrenament si numarul de exercitii pentru fiecare grupa musculara.
Programul este acesta
Luni : Piept + biceps
Marti : Spate + Triceps
Miercuri : Picioare
Joi : Umeri,trapez,antebrate
Vineri : pauza
Joi : Brate sau iar piept + biceps,ori fac asta tot Vineri,depinde de locul meu de munca.

La piept, spate, umeri fac cate 4 exercitii, biceps si triceps 3, antebrate 2, picioare 5.

Unii spun ca 4 exercitii pentru piept e prea mult,ei fac doar doua.
Acum cine ma lamureste si pe mine,cum poti sa dezvolti pieptul cu numai doua exercitii pe saptamana?
Deasemenea ce parere aveti de programul meu de antrenament? Bun sau nu prea? Sunt dispus sa il schimb, si asa nu am obtinut eu rezultate miraculoase cu el, spun asta ca ma uit la altii pe diferite siteuri care vin cu poze "dupa 6 luni de antrenament" iar eu nu am obtinut fizicul lor nici dupa un an.

Bine la mine e si alta problema nu am parte de destula odihna si alimentatia nu e cea mai ideala pentru bodybuilding,dar nu am ce face pentru ca lucrez pe santier,indiferent de cat de mult as vrea sa schimb ceva pur si simplu nu se poate.

O ultima dilema ar fi cu surplusul de piele de la subrat,spre exterior,la granita dintre umar si pectorali,am facut doua dungi,dungi care nu le aveam. Cand tin mana apropiata de corp se vede,daca o departez piele se intinde,inainte nu aveam asa ceva.
Poate sa fie si de la faptul ca am facut bulking dupa care nu am mai trecut la cutting,a trebuit sa intrerup sala din cauza operatiei de apendicita si cum am slabit usor usor,s-a format si acel strat,muschii au pierdut din tonus si de acolo si surplusul de piele,
Una era atunci cand aveam pieptul destul de mare,"umflat" daca pot sa ma exprim asa,dupa aceea s-a redus din volum si a ramas acel surplus care pare a fi grasime.
Bine am luat si gainer si creatina.
Acum ori exercitii as incerca,oricat de mult as alerga pe banda nu pot face nimic in privinta asta.

Ma gandeam sa abordez altfel problema,poate sa antrenez acea parte a muschiului,ce tine mai mult de umeri decat de pectorali, insa nu stiu sigur ce exercitii sa aleg.
Poate e vreun cunoscator pe aici care ma poate calauzi, as aprecia.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Priza la nivelul umerilor sau priza ingusta ( mainile se ating ), atat.

3 serii priza la nivelul umerilor, 3 serii priza ingusta, 3 serii ciocane. Si e suficient.

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Bicepsul ala se lucreaza cu 3 tipuri de exercitii pentru ce vrei tu:
priza ingusta - lucreaza mai mult exteriorul
priza larga - interiorul
ciocane - lucreaza mai mult brahialul, da latime vazut din fata.

piept + biceps si spate triceps ziua urmatoare e o prostie. nu are timp bicepsul sa se recupereze sa ajute la spate si nici tricepsul de la piept sa faci cum trebuie antrenamentul separat. pune o grupa intre astea 2 zile, sau schimba-le prin saptamana sa nu fie una dupa alta. daca nu ai deficitara o grupa, nu o lucrezi de 2 ori (ca un cocalar, piept de 2 ori sau brate de 2 ori). daca ajungi la un prag sau ai deficit la piept, il poti lucra, altfel nu. nu de 2 ori adica.

cum faci pieptul doar cu 2 ex? usor. 11 serii la fiecare. nu conteaza exercitiile cat seriile si cum le lucrezi. eu iti demonstrez ca in 2 exercitii, facute 10 serii in triseturi nu mai misti ziua urmatoare de durere de la febra.

nu te lua dupa internet ca ramai prost. iti dau si eu poze cu mine cand m-am apucat si una acum dupa 7 ani si zic ca era dupa 4 luni, ma crezi? lasa prostii cu ale lor, tu cu ale tale.

daca nu iti intra 4x4 (4 aparate, 4 serii la fiecare) incearca 3x5 (3 serii, 5 aparate). combina miscarile de impins cu fluturat, ramat cu tractiune, indreptari cu pull-over. nu fa ca boamba 3 impins la piept si 1 fluturare. fa 2 impins, 1 fluturare, pull-over sau dips. combina, inventeaza, testeaza, vezi ce iti merge.
daca e grasime -> cardio si o dai jos. sau fa pieptul ca lumea si vei arde grasimea pentru a o folosi ca energie.

daca e grasime trebuie sa o dai jos, daca e alta problema nu imi imaginez ce ar putea fi. deci e grasime laughing.
oricat de mult as alerga bla bla bla. cardio nu inseamna mult. nimic nu faci cu corpul tau facand mult. orice faci, faci inteligent. alergat pe banda 30 de minute viteza constanta = mult mai prost decat alergat 20 de minute intensitati diferite la fiecare 2 minute. alergi gen mai repede, pe urma mergi incet, mergi repede, sprint de viteza, iar mers alert si tot asa. daca ar fi pe viteze poti face un haos de genul : 2-4-8-3-7-2-9-4 si tot asa. nu alerga constant ca arzi muschi, alearga inteligent. muschi oricum "arzi". vorba vine ars, e o discutie mai delicata cardio si masa musculara. adica nu merg impreuna. nu poti face una cu sperante la cealalta

| Cosmin86 a răspuns:

Luni : Piept + biceps

Marti : Spate + Triceps

Daca vrei combinatia asta, lasa cel putin o zi intre ele.

Nu faci luni biceps si marti spate, ce naiba.

Daca vrei in zile consecutive, fa ca mine : piept+triceps si spate+biceps.

"Acum cine ma lamureste si pe mine, cum poti sa dezvolti pieptul cu numai doua exercitii pe saptamana?", depinde de la om la om, pentru cineva functioneaza un program care NU FUNCTIONEAZA pentru altcineva, trebuie sa gasesti programul tau.

Unii fac 45 in brat fara sa lucreze bratele, doar cu exercitii prin care sunt lucrate indirect.

| beniamin1991 explică (pentru Cosmin86):

Da asa am sa si fac.
In legatura cu bicepsul, ma uitam acum la bicepsul interior ( de catre trunchi(, nu cunosc termenul folosit pentru a fi mai specific, si intr-adevar, pare mai putin dezvoltat decat partea exterioara si nici nu am de ce sa ma mir cand eu am facut exercitiile pentru biceps numai cu priza ingusta, rareori dar cand spun rareori poate o data la 5 saptamani cu prinza larga.
De aceea, cum ar trebui sa abordez bicepsul de acum inainte.
1 exercitiu priza larga + 1 prinza scurta + 1 optional ( ciocane poate!?)? Sau izolat.
Cateva recomandari de exercitii cu priza larga aveti?

| beniamin1991 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru beniamin1991):

SAU... exercitiul meu preferat pentru biceps :
https://www.youtube.com/watch?v=4ez-rMpU9Nc

Poti face cu mainile si mai apropiate, dar era ultima serie si eram rupt :))

| Cosmin86 a răspuns (pentru beniamin1991):

Priza la nivelul umerilor sau priza ingusta ( mainile se ating ), atat.

3 serii priza la nivelul umerilor, 3 serii priza ingusta, 3 serii ciocane. Si e suficient.