| Mihai543215 a întrebat:

Am si eu o nedumerire legata de proteina din soia. Cand mergem prin supermarket am vazut o punga de soia pe care scria in jur de 50g proteine/100G, ceea ce mi se pare enorm. Daca mananc SI soia pe langa alimentatia mea obisnuita ma va ajuta sa pun masa musculara? Pe scurt, cresc muschii de la soia? (MERG LA SALA)

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu are cum sa aiba atat. daca pieptul de pui la 100g abia are 22-28g, cum are soia de 2 ori pe atat? e bogata in proteine, dar nu chiar atat.

soia este una dintre putinele surse de proteina vegetala completa in aminoacizi esentiali. in concluzie: cea mai buna solutie pentru culturisti vegetarieni sau pentru perioade de post. proteine buna calitativ DAR

DAR puternic estrogenica. este un aliment ce favorizeaza producerea de estrogen a corpului. si daca nu stii, este hormon feminin.

cat de puternic este nu stiu sa iti spun. stiu doar ca nu e buna soia in cantitati mari.

in concluzie: da, e buna pentru masa musculara, da cresc muschii de la soia, dar nu fa un obicei din ea.

| Jokyo a răspuns:

Daca chiar asa scria pe aia inseamna ca nue ste o minciuna si chiar poate fi adevarat... cauta pe google despre soia si proteinele oferite de ea poate vei gasi ceva... Sper ca te-am fost de ajutor cat de cat!