| anonim_4396 a întrebat:

Ce fel de prafuri iau cei de la sala ca să crească atât în masă musculara? Adică, ok proteine, whey, soia etc, dar ce mai iau pe lângă acestea?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai vorbit prea la modul general. Unii iau si substante interzise altii nu iau nimic.
Altii iau 3 tipuri de suplimente pe zi, altii fac sala de 20 de ani.
Deci nu toti sunt mari sau pompati sau slabi sau facuti doar de la suplimente alimentare!
In general suplimentele alimentare luate de culturistii amatori implica prafurile proteice, aminoacizii, creatina, oxidul nitric (nu recomand!), vitamine si minereale etc

| siriusblack98 a răspuns:

Unii doar atat (poate si creatina), altii nici macar pe alea, iar restul steroizi.Intrebarea este formulata gresit in orice caz, avand in vedere ca generalizezi si nu te referi doar la un anumit tip de bodybuilderi.Pentru ca nu toti ''cei de la sala'' sunt dopati.

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Creatină, preworkout-uri, BCAA ( aminoacizi )

| Feitan a răspuns:

Aminoacizi, cu toate ca iti recomand sa faci sala fara, vrei sa urmezi un stil de viata sanatos nu sa te umfli artificial.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Feitan):

Artificial? Tu ori nu mananci (ca asta e singura varianta prin care sa nu iei aminoacizi) ori nu stii ce-s aia. Cred ca nu stii, ca toti care fac recomandari in general. Proteinele sunt alcatuite din aminoacizi, iar mancarea in general contine macronutrienti, adica si proteine. Tot ce inseamna supliment e extras din mancare. Artificial e atunci cand iei ceva ce nu poti gasi in alimente...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Feitan):

Nu exista "te umfli artificial".

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Proteinele din zer, de exemplu, sunt zer deshidratat, ai dreptate, sunt extrase din alimente. Poate el se refera la steroizi