| Eduard198 a întrebat:

Salut, am si eu o probelma de ceva timp adica mai exact cam de o luna si 2 saptamani m-am apucat sa in fiecare seara ceva flotri si chiar se observa ceva la piept si brate dar problema e alta... cand incep sa fac flotari simt ca imi trosneste cotul dar nu ma doare absolut deloc nu am luat deloc pauza de cand fac flotari adica sa nu fac intr-o seara, zi de zi timp de o luna si jumatate si cateodata dupa ce fac cateva repetari simt ca imi explodeaza si bicepsul si tricepsul, daca ma puteti ajuta mai ales la partea cu cotul va rog frumos, mersi salut

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Trosnete, pocnete, si mai tirziu urlete (de durere) apar din cauza lipsei incalzirii. Ai grija, fara incalzire, ori ajungi la fisurare sau fracturare de os, ori intindere musculara, cel mai grav fiind ruptura musculara, ori cand vei imbatrini vei da de probleme si mai serioase cand ti se vor fi "dus" articulatiile. Nici nu realizezi cit de importanta e incalzirea!
Iar daca ai senzatia ca muschii explodeaza, si e o senzatie destul de placuta, inseamna ca i-ai lucrat bine, ei incep sa "lucreze" in timpul antrenamentului, marindu-si volumul. Senzatia apare cam la o luna de la inceputul antrenamentelor, si certifica faptul ca muschii cresc, cand ai senzatia, poti fi sigur ca ei cresc. Succes in continuare!

1 răspuns:
| AnastasiaK a răspuns:

Eu nu inteleg 1) de ce faci in fiecare zi; 2) de ce doar flotari. Trecand peste asta, problema pe care o ai cu cotul ar putea avea cateva cauze care sa nu prezinte motiv de ingrijorare, insa cel mai recomandat ar fi sa mergi la un control.

Apoi, tu faci incalzire inainte sa te apuci de acele flotari? Plus, cum simti tu ca iti explodeaza bicepsul cand nici macar nu lucrezi bicepsul prin flotari? laughing