| BeYourSelf7 a întrebat:

Salut, am si eu o "problema", cred..La pectoralul stang, parca tot muschiul mi s-a dus spre mana dreapta.spre pectoralul drept nu e aproape deloc. daca nu intelegeti si e cineva care se pricepe destul de bine imi poate lasa un id, o sa fac o poza si o sa-i arat.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

La fel cum maresti orice alt muschi :

1. o alimentatie bogata in proteine ( 4-5 mese pe zi, proteine la fiecare masa ), vitamine, minerale, carbohidrati

2. Antrenament cu exercitii de baza.

Pentru brate recomand :

biceps :

- tractiuni cu priza pronatie si supinatie, priza la nivelul uemrilor ( supinatie = cu palmele spre tine, pronatie = opus )
- flexii cu bara dreapta sau Z din picioare
- flexii concentrate la scott

2 serii din fiecare, 8 serii pentru biceps sunt suficiente

La triceps :

impins cu priza ingusta, 2 serii
flotari la paralele, 4 serii
extensii cu bara Z din culcat sau la scripete, 2 serii

umeri :

- impins cu gantere/bara deasupra capului, 4 serii
- ramat vertical, 2 serii
- fluturari laterale, 3 serii

antebrate : flexii normale si inverse din incheietura cu gantera/bara, 3 serii fieacre, e suficient pentru tine deocamdata.

Si lasa 2 zile intre antrenamentul de biceps si cel de spate ( la fel intre piept si triceps ).

Si repet : maxim 8 serii / grupa, bratele au doar grupe mici, multi le antreneaza mult prea mult si raman mici pentru ca se supra-antreneaza usor ( in special bicepsul, care e un muschi foarte mic si are nevoie de putine serii sa creasca )

5 răspunsuri:
| dragonslep a răspuns:

E normal ca sa ai o parte mai mare si una mai mica, si la mine pectoralul sting nu e chiar asa de format, nu suntem lasati sa fim perfecti

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragonslep):

Lucreaza o perioada cu gantere ( orizontal si inclinat ) si la scripeti si o sa se regleze.

In perioada aia nu faci impins cu haltera sau flotari la paralele

| BeYourSelf7 explică (pentru Cosmin86):

Si in cat timp o sa se regleze?

| Cosmin86 a răspuns (pentru BeYourSelf7):

Cateva luni, depinde cat de mare e diferenta. as zice 4-5 luni

| BeYourSelf7 explică (pentru Cosmin86):

Ok..multumesc. Mai am o intrebare..am mainile slabe..vechea problemahappy ce pot face sa se mai mareasca?

| Cosmin86 a răspuns (pentru BeYourSelf7):

La fel cum maresti orice alt muschi :

1. o alimentatie bogata in proteine ( 4-5 mese pe zi, proteine la fiecare masa ), vitamine, minerale, carbohidrati

2. Antrenament cu exercitii de baza.

Pentru brate recomand :

biceps :

- tractiuni cu priza pronatie si supinatie, priza la nivelul uemrilor ( supinatie = cu palmele spre tine, pronatie = opus )
- flexii cu bara dreapta sau Z din picioare
- flexii concentrate la scott

2 serii din fiecare, 8 serii pentru biceps sunt suficiente

La triceps :

impins cu priza ingusta, 2 serii
flotari la paralele, 4 serii
extensii cu bara Z din culcat sau la scripete, 2 serii

umeri :

- impins cu gantere/bara deasupra capului, 4 serii
- ramat vertical, 2 serii
- fluturari laterale, 3 serii

antebrate : flexii normale si inverse din incheietura cu gantera/bara, 3 serii fieacre, e suficient pentru tine deocamdata.

Si lasa 2 zile intre antrenamentul de biceps si cel de spate ( la fel intre piept si triceps ).

Si repet : maxim 8 serii / grupa, bratele au doar grupe mici, multi le antreneaza mult prea mult si raman mici pentru ca se supra-antreneaza usor ( in special bicepsul, care e un muschi foarte mic si are nevoie de putine serii sa creasca )