| UnVarLegendar a întrebat:

Salut, am varsta de 15 ani si fac workout de 3 ani de zile. Am 54 de kg, 1, 69 inaltime.Nu trag de greutati, adica sa le ridic sau asa mai departe, fac cate 200-300 flotari pe zi, tractiuni, spate si nu cresc in masa musculara aproape deloc...Nu inteleg de ce.Fac zilnic repet si imi place, nu o fac pentru ca sunt obligat, fac asta cu pasiune, am inceput cu 2 flotari, eram vai de capul meu.Fac sportul asta pentru o viata sanatoasa si fiindca imi plac trucurile la bara. Vreau sa am mai multa forta pentru anumite trucuri de freestyle.Ma puteti ajuta cu un sfat? Fara steroizi, fac asta fiindca imi place dar vreau sa fiu mai perseverent.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. De ce "zilnic"? Muschii se dezvolta in zilele de pauza, daca ii antrenezi zilnic ei CAND sa mai creasca?

Fa 3-4 antrenamente pe saptamana si lucreaza grupe diferite. Spre exemplu flotari fa doar 1 zi pe saptamana, ziua in care lucrezi piept. La fel tractiuni in ziua in care faci spate, etc.

2. Adauga greutate... faci prea multe repetari. Pentru muschi trebuie sa faci MAXIM 8-10 repetari. Cand POTI peste 10 flotari sa zicem, legi greutati de tine (eu leg 20-30 kg la flotari la paralele, unde am tot corpul in aer)

3. Alimentatie: cate fripturi mananci pe zi? Iti asiguri macar 1.5 - 2 grame de proteina /kg-corp? Fara alimentatie nu pui muschi nici cu cel mai bun antrenament din lume.

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Care maxim 8?! 6-15, chiar 20 pentru picioare.

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Corpul tau s-a obisnuit cu antrenamentele de genul, tu te antrenezi pentru anduranta, nu masa. Adauga greutate, du-te la sala. Cosmin86 ti-a zis bine, exceptand repetarile. Pentru masa musculara fa 8-12 repetari, poti sa faci daca simti nevoia intre 6 si 15, maxim 20 (la picioare). Dupa ce termini un set (de 10 repetari sa zicem) trebuie sa simti ca nu mai poti face inca o repetare, daca simti asta, inseamna ca a fost un set bun. Daca asa e tot antrenamentul, vei creste cu siguranta in masa musculara (si, evident, daca esti in surplus caloric si proteic).

| siriusblack98 a răspuns:

Poti face si 1000 din fiecare ca nu vei creste nici 1 gram in masa.Trebuie sa adaugi greutate deoarece corpul s-a obisnuit mereu cu aceeasi.Alimentatia banuiesc ca nu este nici ea cum trebuie.Si renunta sa te mai antrenezi zilnic.3-4 maxim 5 zile pe saptamana sunt suficiente. Dupa si mai ales DACA mai pui pe tine 10-15kg de masa musculara dupa ce iti schimbi alimentatia si antrenamentul, poti reveni la calisthenics facand doar antrenament pentru intretinere.Bafta!