| anonim_4396 a întrebat:

Salut as vrea ca vara asta sa slabesc un pic am 1.73 si 80-81 kg vreau sa zic ca mentin greutatea aceasta de 1 an... ma rog nu asta e problema intr-un fel nu stiu ce sa fac daca slabesc imi e ca poate mi se diminueaza masa musculara pe de alta parte as vrea sa lucrez doar masa mucsulara nu stiu ce sa fac...

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Mentine cantitatea de proteine la 1.5 grame / kilogram-corp si scade cantitatea zilnica de carbohidrati, asa slabesti si iti mentii masa musculara.

De asemenea, exercitiile de cardio le faci dupa antrenamentele de masa musculara.

| JokerV a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin cum adica 1.5g /kg corp?

| Cosmin86 a răspuns (pentru JokerV):

Pai spre exemplu, daca tu ai 80 de kg ai nevoie de 120 de grame de proteine zilnic ( 80 * 1.5 = 120 ). Un piept de pui de 100 de grame are cam 20 de grame, o bucata de branza de 100 de grame are 22-24 de grame, etc.

Uite aici continutul in proteine al alimentelor :
http://www.slabire-sanatate.ro/tabel_nutritiv.php

E procentual.

| JokerV a răspuns (pentru Cosmin86):

Aaaaaaaaaaaaaaaaaa stai imi amintesc inmulteam cu 1.5 greutatea si aflam cat am nevoie de proteina... multumesc big grin

5 răspunsuri:
| iiFlower a răspuns:

Gantere,sala,abdomenee! si eu ma lupt cu kilogramele in plus, si am inaltimea ta, tot 1, 73, insa 67 de kilograme. un regim nu cred ca ar strica thinking gen: fara dulciuri, sucuri, prajeli..doar apa plata, fructe, salate si fara mancat dupa 6 seara happy. Mult succes! :*

| Cosmin86 a răspuns (pentru iiFlower):

Cu fructe, salate si fara mancat dupa ora 6 seara dai jos si masa musculara odata cu grasimea