| alexionut45 a întrebat:

Salut,as vrea sa iau o luna suplimente pentru cresterea in masa musculara.Ce imi recomandati?

20 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

La 16 ani vrei suplimente? Copile tu esti in crestere, ce muschi vrei sa pui pe tine tu esti macar putin documentat in privinta acestui sport? Sau vrei si tu ca majoritatea copiilor sa aveti muschi la 16-17 ani cum au altii dupa 10 ani de sala.

| rhino50 a răspuns (pentru SiLaS):

Tu il indemni sa nu faca sport sau ce? Si suplimentele nu fac rau nimanui indiferent de varsta, probabil nu isi obtine necesarul de proteine/calorii/carbo din alimentatie si de aia recurge la aceste suplimente...ce crezi ca o sa ia, maxim un whey si o creatina.
Si in plus macar baiatul se informeaza inainte sa faca ceva...

| SiLaS a răspuns (pentru rhino50):

Tu in calitate de ce vorbesti? Cand e in perioada de crestere sa consume suplimente? Asta e parerea ta de imbecil ca trebuie sa isi forteze dezvoltarea musculaturii? Cate carti despre sport si nutritie ai citit tu ma inainte sa vii sda comentezi in fata mea.Tu citesti ca toti copii de pe forumuri ce scriu altii, da sa cititi o carte de un doctor sau un nutritionist nu sunteti in stare.Si sa te mai intreb cati ani de culturism practici tu de esti asa bun?

| SiLaS a răspuns (pentru rhino50):

Si unde am zis eu ma sa nu faca sport? Sala pentru mine(in calitate de culturist) nu este un sport.Cum poti sa il pui pe el sa faca un sport anaerob cand e in plina dezvoltare.Sa nu ii zici"mai bine te duci la atletism sau inot" Nu tu ii dai sfaturi despre suplimente si tu nu ai habar pe ce lume traiesti

| rhino50 a răspuns (pentru SiLaS):

Maama ce aere de baiat citit ne damlaughing
Omule( sa nu iti spun altfel) suplimentele nu au nici un efect advers la orice varsta ai lua si stiu asta din proprie experienta, eu iau suplimente de la 15 ani.
Si zici ca ai citit carti scrise de doctorilaughing) in Romania in facultatea de medicina nu inveti absolut NIMIC despre suplimente/performanta sportiva si sporturi aerobe si anaerobe CITITULE!
Nu contest faptul ca esti culturist sau orice ai zice deoarece nu am de unde sa stiu dar asa cum eu nu stiu despre tine nici tu nu stii despre mine deci nu ai cum sa argumentezi faptul ca vorbesc din forumuri si ca nu am facut nici un sport...
Vorbitesti mult si degeaba.
Baiatul a cerut un supliment de masa musculara nu parerea ta. Daca vroia parerea ta cred ca iti spunea asta...

| Cosmin86 a răspuns (pentru rhino50):

Depinde de supliment, spre exemplu oxidul nitric nu e foarte bun la 16 ani.

| rhino50 a răspuns (pentru Cosmin86):

Era vorba cumva de oxid nitric? are deficit de testosteron la 16 ani?

| rhino50 a răspuns (pentru Cosmin86):

Inteleg ce ai vrut sa zici dar nu era vorba de asta.
La 16 ani ce poate sa isi ia. o creatina si un whey.

| Cosmin86 a răspuns (pentru rhino50):

Oxidul nitric se ia cand ai "deficit"de testosteron? Vai de capul meu...

| rhino50 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da scuze am gresit...
oxidul nitric ajuta la recuperare, rezistenta, pompare etc.
Oricum nu o sa fol el asa ceva in primul an, poate si mai mult.
Tu ai adus vorba de oxid nitric el vroia suplimente pentru masa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru rhino50):

L-ai confundat cu tribulus happy

p.s. : oxidul nitric ajuta mult la masa.

In fine, ideea era ca nu toate suplimentele sunt ok la 16 ani. Un whey, o glutamina, niste vitamine -> astea da.

| rhino50 a răspuns:

Normal ca o sa faca exercitii la sala!
Suplimentele ii ofera necesarul de macronutrienti zilnici pentru dezvoltarea masei musculare.

| rhino50 a răspuns:

Pune-ti alimentatia la punct si dupa cauta-ti proteine...
La varsta ta iti ajunge asta
http://www.megaproteine.ro/......ner-2-3kg/

| ȚuȚu7373 a răspuns:

Poti face cam 400-500 de sarituri, 450-700 de ridicari pe varfuri, si eu fac asta, te si inalti, dar iti creste si musculatura.

| rhino50 a răspuns (pentru ȚuȚu7373):

Tu nu vezi ce a cerut el? El zice una tu raspunzi alta...

| Cosmin86 a răspuns (pentru ȚuȚu7373):

Daca tu crezi ca te inalti de la sarituri si ridicari pe varfuri... ai un nivel de inteligenta extrem de scazut.

| alexionut45 explică:

Inca cevaam 16 ani

| alexionut45 explică:

Acum am 36 de cm in brat. daca n-as folosi suplimente pana la 18 ani pot ajunge sa am 40?

| Lodroman_Adrian_Cristian_1996 a răspuns:

NU lua din alea lucreaza si o sa ai muschi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lodroman_Adrian_Cristian_1996):

De ce sa nu ia din alea? ce au?