| DxDark12345 a întrebat:

Salut, as vrea să îmi spuneti un program de sală, am 14 ani și vreau sa slabesc dar să pun și masa musculară. 1.71 înălțime și din păcate 94 kg pe care trebuie să le dau jos neapărat, as aprecia și câteva sfaturi.
Ca și program de sală eu m-am gandit așa:Luni- fitness
Marți- brațe, biceps, piept/spate
Miercuri- picioare/fitness si bandă
Joi- brațe, biceps, spate/piept
Vineri- zi de odihnă
Sâmbătă- zi de odihnă
Duminică- picioare/Fitness si bandă
Totuși nu stiu daca este sau nu bun acest program, sunt nou în acest domeniu.

6 răspunsuri:
| MariusAD1 a răspuns:

Salut! Daca vrei sa te ajut cu un plan de antrenament, sa iti explic, cum sta treaba cu slabirea si cresterea in masa musculara. Imi poti da un mail la: hyphy.fitness23@gmail.com (nu te costa nimic)

| Cosmin86 a răspuns:

NU poti sa slabesti si sa pui masa musculara in acelasi timp, din cauza alimentatiei.

Cand slabesti: ai DEFICIT caloric (alimentatia e ceva de genul 60% proteina, 30% carbo, 10% grasimi)
Cand pui muschi: ai SURPLUS caloric (60% carbohidrati, 30% proteina, 10% grasimi).

Cum adica "brate, biceps, spate/piept"? Pai bicepsul e inclus in "brate", de ce il pui separat in enumerare?

| DxDark12345 explică (pentru Cosmin86):

Într-adevăr ai dreptate, nu stiu de ce am pus biceps separat de brațe, sunt mai multe greșeli în acel program și sunt conștient.

| RobertMoon a răspuns:

O grupă pe zi daca te duci de 5 ori pe săptămână + cardio, iar daca te duci de 4 ori o grupă mare + una mica gen piept+triceps, picioare abdomen, spate+biceps, umeri+trapez.

| RobertMoon a răspuns:

Dar în cazul tău alimentația contează mai mult decât antrenamentul, întâi slăbește și apoi apuca-te de pus mușchi că nu-i chiar așa simplu dacă ești gras, daca erai slăbănog era ușor.

| RAY a răspuns:

Ce culturism man, esti obez gradul 1, tu ai nevoie de multe lucruri, de schimbarea stilului alimentar care sigur e bogat in dulciuri, cola fast food, mezeluri, pizza, patiserie, asta nu este usor, trebuie schimbat stilul de viata prin schimbarea comportamentului care nu se face in doua zile si in timp

http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......lui-fizic/