| Kazumi a întrebat:

As vrea sa intreb:E prea mult sa fac ridicari antebrat-piept cu gantera de 10 kg 5 serii a cate 20 de ridicari fiecare brat? Adica nu stiu, dar de 3 sapt de cand fac se vede deja cresterea muschilor si nu vreau sa creasca urat.Deasemenea, e prea mult 500 abdomene\zi?

Răspuns Câştigător
| DX190 a răspuns:

Faci sala de 5 ani pe naiba. Daca ai face sala de 5 ani stiai ca cu 800 de abdomene, nu numai ca nu faci masa (iti trebuie 12 repetari maxim fortate pentru masa intr.o serie) dar si iti distrugi coloana si iti pierzi vremea.

Sute de abdomene (daca faci si zilnic asta e chiar prostie) = rezultate PROASTE

5 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Abdomenul este ca orice alta grupa musculara, are nevoie de timp de refacere. Lucrand zilnic abdomene, nu faci decat sa distrugi zilnic fibra musculara si sa nu-i dai timp de refacere pentru a se dezvolta. E ca si cum ai lucra zilnic piept, sau coapse, orice alta grupa musculara. Trebuie sa ai un program de antrenament care sa includa toate grupele musculare si sa gasesti numarul de repetari, seriile si greutatea optima obiectivului tau.
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| OriceNumaiEuNu a răspuns:

Abdomenele nu sunt multe. eu fac 800 dar in serii de 200 si abdomene dieferite la fiecare serie iar la ridicari este prea mult. nu o screasca urat dar vei intra imediat in supraantrenament si nu vei mai creste in masa musculara mult timp. daca vrei sa te ajut mai mult lasa-mi un id de mess pe privat ca e mult de scris. Mentionez ca fac sala de 5 ani asa ca stiu. Ce zic. cel putin asa cred.

| OriceNumaiEuNu a răspuns (pentru DX190):

Fiecare are parerea lui. eu am rezultate asa ca nu ai cum sa ma contrazici si cum sa iti rupi coloana de la abdomene? Doar daca e fci cu greutati iar abdomene multe pentru definire nu pentru masa geniule ca degeaba ai masa daca ai sunca pe tine. in fine. eu am urmat strict regimul antrenorului meu care este campion national la culturism asa ca vezi-ti de exercitiile tale si nu te baga unde nu stii.

| DX190 a răspuns (pentru OriceNumaiEuNu):

Ai rezultate pentru ca esti la inceput, alta explicatie nu gasesc. Si da abdomenele iti distrug coloana si inca o chestie, stii ca cu abdomene lucrezi doar jumate din abdomen nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru OriceNumaiEuNu):

Faci 800 de abdomene in serii...

apuca-te de sah

| DX190 a răspuns (pentru OriceNumaiEuNu):

Faci sala de 5 ani pe naiba. Daca ai face sala de 5 ani stiai ca cu 800 de abdomene, nu numai ca nu faci masa (iti trebuie 12 repetari maxim fortate pentru masa intr.o serie) dar si iti distrugi coloana si iti pierzi vremea.

Sute de abdomene (daca faci si zilnic asta e chiar prostie) = rezultate PROASTE