| anonim_4396 a întrebat:

Salut!

As vrea sa ma inscriu la sportul Krav-Maga, dar am citit pe internet ca la acest tip de sport se invata si tehnici de lovituri sub centura... Este adevarat?
Ca nu as vrea sa fiu lovit sub centura... :-s

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

DE CAND e krav maga un sport?

| Cosmin86 a răspuns:

Care sport? De cand e krav maga un sport?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Cosmin86):

De mult :P
https://www.google.com/search?q=krav+maga+sport

krav maga, versiunea originala, te invata lovituri cat mai eficiente sa iti incapacitezi, ranesti, mutilezi si chiar sa iti omori adversarul, a fost dezvoltat pentru serviciile secrete Mossad, care... aveau nevoie
apoi a aparut versiunea pentru armata Israeliana, care e ceva mai putin letala

apoi a aparut versiunea publica, care e un sport si care e cat mai eficienta in autoaparare, cat mai putin in atac si care contine elemente categorice de gen iti iei talpasita dupa ce ii dai adversarului un handicap serios sa fie in stare sa te prinda

| Cosmin86 a răspuns (pentru Zuzu1991):

In link-ul ala nu apare niciun result in care scrie ca e sport (nici macar ultima varianta scrisa de tine) happy

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, nu e sport, vad o academie si o federatie, dar imi e asa de lene la ora asta sa caut, ca ma doare tongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Iti pun eu sigur ca nu e happy

Sportul are reguliwinking

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Cosmin86):

Wow, de unde balarii ai scos-o?!?
sportul NU are nici o regula, NU a avut niciodata si ma indoiesc de mi se indoaie ca v-a avea veodata

competitiile au reguli

ca, tu te antrenezi ca sa faci fata competitiei, e cu totul alta mancare de peste prajit... nu inseamna ca nu inveti si sheet, chiar letal, ca am vazut antrenor care a facut "sport" toata viata si antrena soldati americani cu lovituri "sub centura", adica lovituri letale care erau ABSOLUT INTERZISE intr-o competitie, dar cum soldatii aia ajungeau sa se lupte pentru viata lor...

| GabiDumitrescu a răspuns:

KM nu e sport de dragul sportului, ci o combinatie de arte martiale pusa la punct de israelieni in scopuri militare. In concluzie, scopul nu e sa faci flip-flop-uri si alte bazaconii, si sa elimini/imobilizezi adversarul cit mai repede posibil. Atit. https://en.wikipedia.org/wiki/Krav_Maga

| RobertMoon a răspuns:

Stai calm. Când cineva te învață cum sa lovești nu înseamnă că vei fi tu cel lovit sub centură laughing în orice sală de arte marțiale există manechini pe care se practică loviturile, saci etc.

| wildthing a răspuns:

Am mare respect pentru Krav-Maga, o consider printre cele mai eficiente arte martiale. Daca in bagajul tehnic exista si lovituri sub centura, nu inseamna ca te va si lovi cineva acolo la antrenament, pentru ca instructorul nu vrea sa-si distruga elevii, ci sa-i invete.winking