| AnnAnonymous a întrebat:

Salut.azi a fost prima mea zi de sala alaturi de un omul de la sala care mi-a aratat ce sa fac si cate serii la fiecare aparat, am inceput cu cardio, am alergat pe bicicleta timp de 10 minute, dar am fost epuizat prea repede undeva la 3 minute 5, pe urma tot am fost plin de apa. apoi am continuat la alergat pe banda, tot 10 minute, eram plin de apa. pe urma am facut niste exercitii pentru incalzire,si am facut un circuit. acum ma dor toate. intrebarea mea este, maine m-a chemat iar, si presupun ca voi avea febra musculara foarte mare, deci de abia voi putea ridica, la fel ma va pune sa fac? cardio si circuit? sau de maine imi va face un program, in care sa lucrez doar cateva grupe intr-o zi, si in alta zi alte grupe? pulsu inimii mi-a ajuns unde la 186 asta e de bine?

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Mai nou alergi pe bicicleta? credeam ca pedalezi. si tu ce voiai? in prima zi sa alergi 10 ore si 14 minute? e normal sa te lesine 10 minute. evoluezi pe parcurs ce exersezi.

febra musculara = cui pe cui se scoate. reduci greutatile, tragi ca magarul. ma rog, la inceput e ok, pe urma e mai bine sa o lasi sa treaca de la sine (nu va fi la fel de rea).

pulsul inimii se calculeaza cam asa: 220-varsta ta = x. ce e intre 65-90% din x este ok. ce e peste 90% e cam multicel pentru un incepator. dar cat timp esti clinic sanatos, nu iti fa probleme daca treci de 90% asta.

| paulmicutz a răspuns:

De obicei mai ales ca esti si incepator ai sa faci o saptamana sau 2 depinde de intrustorul pe care-l ai. Daca vrei sa scapi de febra musculara trebuie sa lucrezi din nou pentru ca in muschi ti se acumuleaza acidul lactic si ca sa mai scapi de el trebuie sa reiei aceali exercitii. Febra musculara rezulta ca chiar ai muncit.

| MymyMihaela a răspuns:

Pentru a scapa de febra musculara, ori faci cateva exercitii pana nu te mai dor muschii, roi stai o ora - doua in apa calda. Pentru a evita sa faci din nou febra musculara fa cateva exercitii minore pe loc, cum e alergatul e loc, timp de cateva minute si nu o sa mai faci febra musculara. Eu joc fotbal, si inainte de meci/antrenament fac cateva exercitii si nu mi-se mai provoaca febra musculara. Daca ai fost pentru prima data la sala, probabil te-a luat mai usor si probabil peste cateva ore ti va face un program in functie de cat poti duce.