| Frank51 a întrebat:

Salut. Azi am avut o discuție cu un băiat la sală. Tipul zice că de fapt în proteinele ieftine producătorul pune mai mult zahăr și că sunt și de calitate slabă. Mă refer la produse, nu la proteina ca moleculă.

Totuși logica mea zice că proteina este la fel, fie că este în produs ieftin fie că în scump, și abia acum mă refer la proteina ca și moleculă. Voi ce credeți?

Pentru simplificare o să ne referim exclusiv la proteinele din soia.

15 răspunsuri:
| SharpEagle a răspuns:

Proteinle sunt mai scumpe decat zaharurile, mai greu de produs ca si proces tehnologic. Deci, da, exista sansa ca daca un producator vinde acelasi tip de proteina mult mai ieftin decat restul, atunci sa fie ceva in neregula cu ceea ce vinde.

O fi la fel proteina, dar nu despre asta e vorba, ci despre concentratia reala dintr-o doza. Daca pune surogate si inlocuitori, atunci nu vor avea acelasi efect.

Sfatul meu: daca vrei o alimentatie bazata pe proteina, fara sa fie nevoie sa te indopi cu prafuri indoielnice si cu efecte secundare, atunci incearca sa iei produse naturale, de exemplu, oua bio, carne de calitate (piept de pui, vita, ton), lactate putin procesate (zer - are 70% proteine!, iaurt natural, branza cheddar, parmezan), soia, spirulina, chlorella, nuci si alune de tot felul, linte, tofu, seminte (dovleac), samd.
Vezi site-ul: https://tools.myfooddata.com/....../Common/No

Dar nu uita o treaba: daca vrei sa nu-ti crape ficatul si pancreasul, ai nevoie sa-ti ajuti corpul cu extra enzime proteolitice. Ele sunt acelea care te ajuta la digerarea si asimilarea proteinelor. Cum ar fi enzime din papaya si ananas. Acestea sunt papaina si bromelaina. Ar mai fi proteaza, amilaza, toate astea le gasesti si in farmacii, sunt tot felul de mixuri de enzime care te ajuta la digestie.

| raMLesS a răspuns (pentru SharpEagle):

Pai si care e diferenta ca mananca 200grame de carne si ia 40g proteine, sau ca ia direct o cupa si atinge acele proteine? Intr-adevar, carnea e mult mai bogata in minerale, vitamine si toate cele si o alimentatie nu ar trebui inlocuita de acele "prafuri", ele sunt cum spune si numele, doar suplimente, mancare concentrata, dar atat timp cat sunt de buna calitate, fara adaosuri, nu exista vreo diferenta si nu afecteaza nici un ficat.

| SharpEagle a răspuns (pentru raMLesS):

Diferenta e ca si intre a bea 200 ml vodka dintr-o data versus 1 litru de vin pe parcursul unei zile. Pe de-o parte ca nu se asimileaza tot, nu e eficienta absorbtia, pe de alta parte e bomba la pancreas si ficat. Ar mai fi si simbioza dintre nutrienti, adaosul de alti nutrienti.
Metodele astea de se practica azi sunt tentative de scurtaturi, sa te umfli repede fara sa muncesti prea mult. Rezultate de slaba calitate, fortate, muschi pompati, care se lasa repede si se retrag tot repede.
Calea corecta si long term e cate un pic in fiecare zi, pe o perioada lunga, cu hrana adevarata si oxigenare, nu anaerobic cu arome de transpiratie si mocheta imputita...

| Frank51 explică (pentru SharpEagle):

Eu sunt de acord cu amândoi. Însă hai să discutăm puțin despre proteina procesată( praf din zer, lapte, șamd). Ce diferență este între proteina cu 30 de lei kg, și 200 de lei kg?

| SharpEagle a răspuns (pentru Frank51):

Pai, aia e, ca nu poti stii. Ar putea fi o concentratie mincinoasa pe eticheta si restul alte adaosuri. Ar putea fi procesata din mortaciuni, de exemplu, din resturi de la abator, care nu se pot procesa in mezeluri samd. Ar putea fi chiar un simulacru, nimic proteic acolo. Dreac stie...

| raMLesS a răspuns (pentru SharpEagle):

Corpul nu face diferenta dintre proteinele din carne si proteinele din prafuri, in momentul in care ajung in stomac el vede macronutrienti si micronutrienti, el nu stie ca vai mi-ai dat prafuri sau vai mi-ai dat pui, iar prafurile contin si ele de asemenea toti aminoacizii necesari.

"Pe de alta parte e bomba la pancreas si ficat", intr-adevar, se spune ca daca vei avea un EXCES de proteine in alimentatie, vei pune un stres inutil pe ficat si pancreas, dar nu se spune cantitatea exacta.
Ideal ar fi sa consumi in jur de 1.8-2g de proteine/kg, sau facut niste studii in care unii barbati luau 1.5g prot/kg si altii 3.3g prot/kg, iar asta nu le-a afectat cu absolut nimic sanatatea, chiar daca 3.3g e o cantitate foarte mare de proteina.

"Metodele astea de se practica azi sunt tentative de scurtaturi, sa te umfli repede fara sa muncesti prea mult" Presupun ca te referi la steroizi, care nu au nici o treaba cu proteinele, aia sunt sintetici, proteinele nu.

"Rezultate de slaba calitate, fortate, muschi pompati, care se lasa repede si se retrag tot repede."
Nu cred ca stii cum functioneaza un muschi si cum se construieste unul, nu ti-o spun ca sa ma iau de tine, pur si simplu nu e adevarat ce spui, poti cauta carti sau poti citii chiar online, poti viziona clipuri despre cum pui masa musculara si ce se intampla de fapt.

"Calea corecta si long term e cate un pic in fiecare zi, pe o perioada lunga" insemnand ce? Cum vrei mai exact sa fie alcatuit un antrenament si de cate ori pe saptamana?
"cu hrana adevarata si oxigenare, nu anaerobic cu arome de transpiratie si mocheta imputita..."
Cand spui de hrana adevarata presupun ca te gandesti la alimente facute acasa, crescute acasa, nedopate.
Aici o sa-ti dau dreptate, dar nu au un efect negativ asupra masei musculare, ci asupra sanatatii, de crescut cresti oricum.

Acum na, daca te duci sa faci sala intr-o camera de apartament in care mai fac inca 5 e problema ta, in general salile sunt destul de spatioase si bine aerisite.
Acelasi nivel de oxigen il iei de peste tot, e ca si cum ai spune ca daca porti masca iti scade saturatia de oxigen din sange ceea ce e complet fals(iti pot demonstra), poti sa porti si 5 masti una peste alta ca e aceiasi chestie.

| raMLesS a răspuns (pentru Frank51):

Proteina cu 30 lei kg, dupa cum spune si amicul, poate avea adaosuri, pe o cupa de proteine in loc de 20+ grame de proteine, tu poate ai 9-10 grame, asta inseamna ca ai dat bani pe niste "prafuri" de proasta calitate.
Nu exista bun si ieftin.

| SharpEagle a răspuns (pentru raMLesS):

1. "Corpul nu face diferenta dintre proteinele din carne si proteinele din prafuri,"
Dar nici n-am lasat asa ceva de inteles. Am spus altceva. M-am referit la concentratii mincinoase sau surogate, la o simbioza intre nutrienti si felul in care sunt mai bine absorbite proteinele daca le iei din surse naturale, dintr-un "sistem viu", ca sa zic asa.
2. "Presupun ca te referi la steroizi"
Ma referi si la steroizi, dar si la proteine bagate ca haplea (chit ca e gramajul in limite). Nu e vorba de cat bagi pe kg corp, e vorba de intervalul de timp. Morfologia muschiului, fiziologia lui necesita o perioada de "asezare", de dezvoltare naturala sanatoasa. Muschii de calitate se fac in timp.
3. "Nu cred ca stii cum functioneaza un muschi si cum se construieste unul"
Pai, de ce nu explici tu? Ca oricine poate sa "argumenteze" cu "ah, habar n-ai" si sa plece, nu-i asa?winking
4. "Acum na, daca te duci sa faci sala intr-o camera de apartament"
Nu, n-ai inteles. Exercitiile de la sala cu greutati de dragul de a pune masa sunt anaerobe. Asta e denumirea. Nu faci si cardio, nu dezvolti si sistemul venelor si arterelor odata cu muschii, nu iti intaresti inimia, nu te oxigenezi optim. Nu de alta, dar nici nu prea ai nevoie. Repetari putine, greutati mari, oftezi putin la final si gata.

| raMLesS a răspuns (pentru SharpEagle):

2. Nu e normal sa bagi 100 grame de proteine din prafuri asa pe loc pentru ca e o prostie si nici nu se absorb toate, iei cantitati mici dar dese (asta ca exemplu)

4. "Nu faci si cardio, nu dezvolti si sistemul venelor si arterelor odata cu muschii, nu iti intaresti inimia" ba cam da, decat sa fii sedentar, te dezvolti mult mai bine asa, cand ridici 160kg tu crezi ca inima aia pastreaza 60 de batai pe minut? Iti creste pulsu de nu stii ce-i cu tine, trece de 150 lejer, uita-te la recordurile in deadlift, ajungeau aia sa aiba o presiune arteriala asa de mare incat le tasnea sange pe nas si le pocneau venele.
Eddie Hall de exemplu a ridicat 500kg, tu ai impresia ca ala facea cardio si alerga? rolling on the floor Avea aproape 200 de kg omul.

"Nu de alta, dar nici nu prea ai nevoie. Repetari putine, greutati mari, oftezi putin la final si gata." Si din nou, aici o alta gafa.
Repetari putine gen intre 1-5 nu e antrenament de hypertrofie, te antrenezi strict pentru forta.
Antrenamentul de hypertrofie (adica masa musculara cum spui tu) contine intre 8-12 repetari, iar cel de anduranta intre 15-20 (si presupun ca tu crezi ca avand anduranta esti bine dezvoltat), dar tine strict de modul cum te antrenezi.
Tu crezi ca la un antrenament ridici si tu 3 minute niste greutati si gata? Nu tata, te rupi in sala, daca vrei sa te antrenezi calumea, iti dai duhul, faci pana incepi sa tremuri si esti aproape sa lesini, asta e un antrenament adevarat, fie ca vorbim despre forta, hipertrofie sau anduranta.
Muschiul tau se dezvolta fix pentru ce il antrenezi, ia pune pe unu care ridica 300kg sa alerge un maraton.
Acum ia pune-l pe unu care alearga un maraton sa ridice 300kg... nu se va intampla niciodata asta.
Unii se antreneaza fix pentru forta, altii pentru aspect adica masa, ceea ce e ok.

https://thumbs.dreamstime.com/......584602.jpg

| SharpEagle a răspuns (pentru raMLesS):

Https://www.tpu.ro/go-to-answer/18606627/

Pare-se ca e o chestiune de acceptiune, de ceea ce consideri ca e mai util/pretios sa faci. Eu nu consider ca omul average trebuie sa traga doar pentru forta si masa. Faci asta daca esti sportiv si ai un scop clar, eventual esti si recompensat pentru asta.
Dar daca vrei sa faci sala pentru valentele generale ale musculaturii si utilitatea ei in viata de zi cu zi, pentru sanatate si long term, atunci trebuie sa o faci echilibrat, pe ambele tipuri de muschi.
Ce folos ca ridici o greutate mare, daca o obosesti exrem de repede. Ce folos ca esti mare, daca nu esti iute, daca n-ai efect. La fel, ce folos ca esti iute si ai anduranta, daca nu poti face fata unei situatii in care ar trebui sa realizezi ceva prin forta bruta.
Acuma, sincer, tu de ce crezi ca se duce pustimea la sala? Iti zic eu: trag ca niste capiati ca sa arate "bine" si sa inspire teama celor din jur. Insa, pentru unul care stie cu ce se mananca treaba asta, masa musculara exagerata dar prost/necalitativ lucrata pute de la o posta a ineficienta in situatii de conflict real. Poti avea un tip mai slab dar bine conturat pe fibra si cu un minim de masa, care sa fie mult mai eficace decat un malau d-asta pompat. Sa-l puna inclusiv la skanderbeg.
Deci, viata e frumoasa, dar merita traita. Cam asa...

| raMLesS a răspuns (pentru SharpEagle):

Unii fac antrenamente de hipertrofie strict pentru aspect, nu vad nimic gresit in asta.

| SharpEagle a răspuns (pentru raMLesS):

Da, asa e, nici o problema, caci e fix ca si cum s-ar spoi si s-ar machia, pentru ca dupa ce se lasa de spoiala sa li se scurga "machiajul" pe ei si sa se ingrase ca sa arate de porc.

Uite ceva util: https://www.youtube.com/watch?v=avpb7tq3N0s
Iti scoate in evident importanta ambelor tipuri de fibre (contractie rapida si contractie lenta) si cum e bine sa tragi daca totusi vrei sa pui mai multa masa, dar in acelasi timp sa fie construita pe o fundatie solida.

| raMLesS a răspuns (pentru SharpEagle):

De curiozitate, tu faci sala? La teorie ne pricepem toti, toti din tara suntem doctori, nutritionisti, chimisti etc... in practica nici macar flotari nu facem, dar ne dam cu parerea ca na noi suntem experti.
Avem multe calitati noi ca români, facem de toate dar nimic bine.

| raMLesS a răspuns (pentru SharpEagle):

"Da, asa e, nici o problema, caci e fix ca si cum s-ar spoi si s-ar machia, pentru ca dupa ce se lasa de spoiala sa li se scurga "machiajul" pe ei si sa se ingrase ca sa arate de porc."

Comentariu irelevant si complet neadevarat, muschiul nu se scurge, pierzi masa musculara in momentul in care nu il mai stimulezi si asta deoarece organismul se adapteaza la efortul si situatia in care te aflii, dupa o perioadă de timp pierzi masa musculara indiferent ca faci tu pentru forta, hipertrofie sau anduranta, luarea in masa musculara este un proces de supravietuire, corpul nu stie ca tu vrei sa te "umfli" sau nu, in momentul in care faci exercitii foarte solicitante, el crede ca esti intr-o situatie de viata si de moarte si incep sa apara anumite schimbari in organism iar tu incepi sa iei in masa musculara ca sa faci fata efortului si drept urmare sa supravietuiesti.

| SharpEagle a răspuns (pentru raMLesS):

Am tras, am tras, stai linistit. Cand inca nici nu existau sali. Trageam de bidoane si bucati de sina de cale ferata de cca 15 kg, inca dinainte de liceu. Apoi m-am dus si pe la sali. Lucram mai mult forma, fibra, decat masa. Iar ori de cate ori incercam sa trag pentru masa, cresteam foarte rapid, fara prafuri, ca avea pe ce sa creasca.
Muschii se lasa, trust me. Am vazut multe exemplare cu ochii mei. S-au umflat bine si artificial inca din adolescenta si pe la 30 de ani era pielea incretita si lasata pe ei, ca nu s-au lasat treptat si nici n-au lucrat de intretinere.