| MaRiaN96 a întrebat:

Salut baietiwinking As vrea sa stiu si eu un exemplu de dieta pentru cresterea in masa musculara. Nu prea stiu ce sa mananc, mananc de 3 ori pe zi : de dimineata 2 felii de margarina, apoi ma duc la sala, ajung acas se face ora 11:30 mananc o pulpa de pui si niste cartofi, plec la scoala, nu manac nimic si ajung acas pe la 7 si mananc tot friptura cu cartofi, un ou si lapte...
As vrea sa stiu dimineata ce mananc inainte de sala, dupa sala, la scoala si seara... Dati-mi un exemplu, cum ar fi dimineata paste cu nu stiu ce...
Daca va este de folos am 16 ani si 52kg 1, 60cm.Fac sala de 4 luni si am crescut in greutate 4kg... eu zic ca am crescut cam putin si am mai luat si 2 cutii de Super Mass din astea 400g...
Va rog ajutati-ma...
Multumesc!winking

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ai nevoie de 2 grame de proteina / kilogram-corp, astea le obtii din alimentatie + suplimente.
Trebuie sa-ti faci singur dieta a.i. sa obtii acest lucru, un piept de pui de 100 de grame are cam 20 de grame, 100 de grame de branza are cam 22 de grame de proteine, etc., gasesti pe net un tabel.

Nu scoate carbohidratii de tot, gen cartofi sau orez, ca altfel corpul o sa foloseasca proteinele pentru energie. Si ai nevoie si de niste grasimi sanatoase ( masline, nuci ) si niste fibre vegetale + vitamine ( fructe si legume ).

Iti recomand la masa de seara o sala cu ulei de masline si intre mese niste fructe.

Vezi ca s-ar putea sa ai nevoie de mai mult de 3 mese pentru a obtine cele 2 grame / kg-corp.

Un exemplu orientativ :

dimineata : 2-4 oua fierte + o bucata de branza + 2 felii de paine integrala + masline
Imediat dupa antrenament : supliment

La pranz, dupa sala ( la maxim o ora dupa ) : piept de pui la gratar cu orez
Pe la ora 16 : fructe
Cand ajungi acasa : peste ( pentru continutul de omega 3 + omega 6 ) cu brocoli sau mamaliga sau ceva cabohidrati
SAU
muschi de vita cu brocoli + salata de rosii cu ceapa si ulei de masline

Inainte de culcare : supliment sau lapte ( 500 de ml de lapte au 17.5 grame de proteine, poti bea si mai mult ). Laptele are proteine cu absorbtie lenta care iti hranesc muschii cand dormi.

Dar e doar orientativ, iti faci singur dieta in functie de preferinte, si mai varizei ( gen in loc de pui mananci curcan, etc. ).
Seara cand ajungi acasa

15 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Pai ar trebui dimineata sa mananci ceva mai consistent nu paine cu margarina.
Dimineata ai putea manca 2-4 oua firte sau niste macaroane cu branza.Si la amiaz si seara sa manancaruri bogate in proteine stii tu.Si ai putea sa incerci sa bei cam 1-2 litri de lapte pe zi e de mare ajutor.

| iefsul a răspuns:

Lasa natura sa lucreze nu are rost sa arunci banii pe prafuri, proteinele, vitaminele, mineralele se gasesc in alimentatia de zi cu zi esti in perioada de crestere pana la 25 de ani vei creste.nu ai de ce sa iti faci griji

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

Daca nu esti in stare sa le zici "suplimente alimentare" mai bine du-te si comenteaza in alta parte.
Comentezi prea mult la sport si esti paralel cu multe lucruri. Gandirea ta, tipica anilor 50 nu ajuta pe nimeni.

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Prefer o minte sanatoasa intr-un corp sanatos, decat suplimente nutritive(in care cine stie ce baga una scrie pe hartie alta este in nauntru)

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

Eu vorbesc de suplimentele avizate medical si cu ISO de calitate, aia nu baga nimic inauntru ( in special cele importate din SUA ), i-ar scoate de pe piata instant.
cate ai dus tu in laborator sa vezi ce contin? Uite, Cristian Margarit ( probabil ai auzit de el ) a dus cateva produse Redis in laborator ( concurenta, cea mai slaba firma din ro pe care el o critica constant ) si ca sa vezi, chiar continea ce scrie pe cutie.

Iti spun eu ca cineva care ia suplimente de calitate e probabil mult mai sanatos decat tine si tot NATURAL e.

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu am auzit de Cristian Margarit, ori cum sunt 100% sigur ca cei care ajung sa faca performanta in culturism folosesc si anabolizante pentru a avea muschiii cat mai mari

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

Nu toti, majoritatea. Exemplu de sportiv natural : Dan Blaj, sportiv nutritech.
Eu nu inteleg ce ai impotriva suplimentelor avizate medical, sunt obtinute tot din mancare ( proteina e separata de restul ), si tu cand ai fost copil mic aproape sigur ai luat suplimente ( calciu, vitamine, etc.). Nu le confunda cu anabolizantele sau alte porcarii.

Apropo, un mare avantaj il constituie servirea in primele 30 de min dupa antrenament, orice incepator stie ca e cel mai important moment sa-ti "hranesti" muschii, in primele 30 de min dupa antr., mancarea NU se digera atat de rapid => pierzi o fereastra importanta. De ce sa o pierzi, de ce sa nu beneficiezi de stiinta, ca tot natural e. Evul mediu a trecut, trebuie sa profitam de tot ce ne ofera stiinta.

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu,nu le confund dar sunt sportivi care folosesc anabolizante si nu numai in culturism ci si in Atlestism, Haltere, Fotbal, Ciclism e.t.c.

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu am nimic inpotriva stintei ea ne ajuta sa cunoastem natura si tot ce ne ofera ea, mai repede cred in stinta decat in religie.cine stie ce ne mai ofera viitorul

| IasMin1 a răspuns:

Ceva ca asta : nu margarina, nu suc, nu fumat, nu cartofi, nu carne, nu Fast Food. Iti trebuie : legume, fructe, piept de pui si cam atat funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru IasMin1):

Nu carne. pai si pieptul de pui ce e? Si carnea are PROTEINE + CREATINA, cele mai importante pentru masa musculara, cum naiba sa recomanzi sa nu manance carne.

si cu legume, fructe si piept de pui pui muschi la anul si la multi ani. mai documenteaza-te, spre ex. fructe + legume nu te ajuta aproape DELOC, alea le consumi pentru sanatate si atat.

Nu mai da sfaturi daca nu ai nicio treaba cu sportul asta.

| MaRiaN96 explică:

Scuze da nu prea imi place raspunsu tau, astept un raspuns care sa imi spuna mai exact o dietawinking si documenteazate despre proteine (ca supliment alimentar )winking

| chaseyoung a răspuns:

Fac si eu sala. tot 16 ani am. nu mai lua prostii de-alea. eu am crescut 2 kile in masa dupa 2 luni de sala. ajunsesem la 6 mese pe zi care contineau fff multa carne, oua, lapte. nu beau suc, nu iau pastile, dorm mult, nu beau apa rece, nu fumez, nu beau, NU IAU PROTEINE KREATINA SAU ALTCEVA, pentru ca daca te lasi de sala o sa te ingrasi nu mai spun ca muschii tai sunt acum plini de apa pentru ca au fost fortati sa creasca! funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru chaseyoung):

Daca te lasi de sala te ingrasi un pic fara dieta corespunzatoare, NU au nicio treaba proteinele. Si proteinele NU forteaza muschii sa creasca, alea sunt pentru altceva. Creatina da, dar pe langa "apa" face is multe alte chestii : mareste sinteza proteinelor, hidrateaza muschii, ajuta la recuperare, etc.

In rest ai zis foarte bine happy