| UnNumeScurt a întrebat:

Cam ce exercitii sa fac ca sa lucrez spatele? La scripete? Cred ca asa se numea chestia unde tragi de o sfoara. Dar daca ridic greutati, gen cu 2 brate, nu se lucreaza si muschii din spate? Multumesc, dau funda.

Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

Daca ridici greutati si faci biceps, atunci lucrezi automat si spatele, daca te ridici la bara si faci biceps, la fel, lucrezi si spatele.
Orice exercitiu care implica bicepsul, implica automat si spatele.

2 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Aproape deloc. Tractiuni, ramat, exercitii de tras implică spatele. Nu uita de partea inferioară a spatelui care este importanta si se lucrează cu asa zisul deadlift sau îndreptări pe românește.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La scripete numai tractiuni.
Dar poti face si la bara, ramat, indreptari(partiale rack pulls) si shrugs/power shrugs