| ioneldan a întrebat:

cand lucrez muschii de la spate nu i simt ca lucreaza. ce inseamna acest lucru? funda!

17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce exercitii faci?

| ioneldan explică (pentru Cosmin86):

Am un aparat multifunctional. nu stiu sa iti spun exact. ma pun ivers pe aparat. si trag cu bara deasupra capului. te rog sa nu razi dar nu stiu sa iti spun exact.

| Wehes a răspuns:

Si eu aproape aceeasi problema.
Singurele exercitii la care simt ca lucreaza sunt :
- Ramat la cablu.
- Ramat la bara T.
Astea 2 le faci?!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wehes):

Tractiuni la bara nu faci? sau indreptari? La astea nu simti nimic?

| Wehes a răspuns (pentru Cosmin86):

Indreptari cu bara inca nu fac pentru ca solicita destul de mult coloana.
Tractiuni fac cu greutatea corpului si da, ai dreptate intra foarte bine si acolo dar cred ca o sa mai adaug si niste greutati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wehes):

Daca le faci corect nu solicita. Este totusi "regele exercitiilor", nu doar pentru zona lombara, ci pentru tot corpul.

Da, adauga greutati la tractiuni, eu doar asa fac

| cristi1505 a răspuns:

Ce fel de exercitii faci pentru dorsali(spate)?

| DiamantulAuriu a răspuns:

Poate ca nu faci corect

| Apocaliptic a răspuns:

Pentru ca nu faci cum trebuie si cat trebuie!
Ce exercitii faci?
Te pui pe spate si iti ridici trunchiul cu bratele la ceafa? Daca da, atunci fa mai multe si cu ridicaturi cat poti de sus.
Te pui in maini pe spate si iti ridici bazinul pentru lombari? Daca da, atunci fa cat de multe si cu ridicaturi cat mai sus.
Faci tractiuni? Daca da, atunci lasate cat mai jos si dupa aia ridicate.

| cristi1505 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Tu nu ai niciun fel de legatura.Primul exercitiu si al doilea pe care le-ai descris tu sunt pentru abdomen! Nici de cum pentru muschii spatelui.Si nu se fac multe repetari! Cine te-a invatat pe tine asa ceva?
P.S:macar mai invata si tu romana! Se spune"ridicari" nu "ridicaturi".

| Apocaliptic a răspuns (pentru cristi1505):

Ai dreptate. Vroiam de fapt sa spun sa se puna pe spate. Restul e bine.
Si da, le numeri(sa spunem ca poti sa faci maxim 30) si maine/poimaine repeti si faci de 3 ori(macar) pe zi/o data la doua zile.
Si ai vazut? Oi fi spus eu ridicaturi ca tot ai inteles.laughing

| cristi1505 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Cine te-a invatat pe tine ca muschii cresc daca faci mai mult antrenament? Ei cresc in timpul odihnei sustinuti de o alimentatie cum trebuie."de 3 ori(macar) pe zi" laughing)).Ce aberatii spui.O grupa musculara se lucreaza o data pe saptamana, nu din 2 in 2 zile si cum ai zis tu laughing.Nu mai comenta ca m-am convis ce stii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Inteleg ca nu te pricepi la suplimente ( de ai putut sa afirmi ca bsn si muscletech fac steroizi... ), dar nici macar la antrenamente nu te pricepi?

| Apocaliptic a răspuns (pentru Cosmin86):

Hai gata ma, tu ala desteptu.
Cum adica? Eu sunt dovada vie ca ma pricep.
Stiu sa fac aproape(daca nu toate) grupele de muschi.
Taci din gura si lasa-ma in pace.

| Apocaliptic a răspuns (pentru cristi1505):

Daca mananci mult si te odihnesti devii mai gras nu mai musculos rolling on the floorrolling on the floor!
Dupa ce ca esti prost mai si comentezi.
Un muschi dupa un antrenament INTENS(pacat ca nu pot sa si subliniez) are nevoie de 48 de ore pauza!(Nu de o saptamana!) Daca faci o data 30 de flotari poti sa le repeti si maine si dupa aia poti face o pauza mai mare(30 de flotari/cate poti).
Daca faci in trei serii (in interval de cel mult o ora) 30 de flotari(/cate poti) atunci poti face 48 de ore pauza.
Daca stai o saptamana ce muschi sa ti se puna pe tine? Si mai zici ca trebuie sa mananci mult rolling on the floor, sa inteleg ca esti un tip taare gras(sau cunosti unu care e gras si are forta)rolling on the floor.
Si mai spui de mine ca spun aberatii. laughing
Daca te-ai convins ce stiu, de ce mi-ai comentat? Documenteaza-te macar pana sa raspunzi ceva.

| cristi1505 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Nu stii nimic :))))))))).Si eu si Cosim86 ti-am explicat foarte bine ca habar nu ai! Sunt sigur ca tu nu te-ai documentat in viata ta despre acest sport.Nu are rost sa imi pierd timpul cu tine deoarece habar nu ai.Eu sa ma documentez :))))...Tu trebuie sa te documentezi ca nu stii nici macar bazele.Iti inchipui ca mai mult antrenament e mai bine :))). Uite bai idiotule aici:
http://www.getfit.ro/......entul.html
Citeste aici ca habar nu ai! Dupa ce citesti(tot) sa imi zici cine are dreptate.Si invata ce e aia refacere si cat de importanta e(alimentatie si odihna)!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Stii haotic, trebuie sa schimbi urgent antrenamentul.

Si cand spui de 48 de ore, nu tii cont de implicare grupelor la alte grupe. Spre ex. tricepsul participa si la piept si la umeri, bicepsul la ex. pentru spate, etc.

Iar grupele MICI au nevoie de 48 de ore, grupele mari au nevoie si de 5 zile de recuperare.

Esti dovada vie ca ce... cat ai in brat? Cu cat faci indreptari?