| gotjosen a întrebat:

Ce exercitii as putea face pentru a imi creste forta in maini?

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Exercitii de baza :

biceps :

- flexii cu haltera, cu bara Z, cu gantere, ciocane, aparate

triceps :

- flotari la paralele ( coatele pe langa corp si fara sa te apleci in fata ), extensii cu bara Z, impins cu priza ingusta, extensii la scripete, etc.

antebrat : - rotatie la scripete, flexii normale si inverse cu bara Z

umeri : presa arnold, presa militara

Si maxim 5 repetari pe serie, poti mai multe, maresti greutatea.

Si evident, mananci mai multe proteine, altfel tragi cam degeaba

| cristi1505 a răspuns:

Exercitii pentru triceps, biceps, umeri si antebrat.Mai ales triceps si umeri.

| Ioanayoyo a răspuns:

Flotari... Sa mergi la sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ioanayoyo):

Flotarile sunt pentru piept, apuca-te de sah

| deathy a răspuns (pentru Cosmin86):

Flotarile pentru piept? Serios? Depinde si ce fel de flotari.Si ele lucreaza toata partea superioara nu numai pieptul.Mai citeste odata despre flotariwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru deathy):

Poate imi spui cum lucreaza bicepsi, spate si deltoid posteriod, care sunt lucrate la miscari de flexi si de tras ( in niciun caz miscari de impins - flotari - sau de extensie )

apuca-te de sah

| deathy a răspuns (pentru Cosmin86):

Ti-am spus doar sa mai citesti despre flotari, nu ti-am dat in cap.Este adevarat ca muschii principali implicati sunt pectoralii, tricepsii si deltoidul frontal, dar lucreaza mult mai multi muschi! La mine lucreaza aproape tot corpul. Nu vad de ce la el ar lucra diferit. Plus ca forta in brat o da tricepsul nu bicepsul care este doar o treime din brat!

| Cosmin86 a răspuns (pentru deathy):

Celelalte grupe lucreaza nesemnificativ, stii bine ca nu face nimeni biceps, lombari, trapez, marele dorsal, etc. cu flotari, ti-am dat mai multe ex sa nu-mi sari iar in cap cu bicepsul ( care evident ca stiu si eu ca e o treime din brat, dar era doar un exemplu de muschi pe care nu-l faci cu flotari ).

nu sunt ca nu sunt bune, dar nu sunt suficiente, trebuie sa bagi cel putin o miscare opusa, de tras ( cum ar fi tractiuni ), ca sa lucreze si grupele antagoniste celor care lucreaza la flotari