| joe2011 a întrebat:

Ce exercitii ajuta la skandenberg? adica pentru a creste forta? fundita

Răspuns Câştigător
| oliver_5711 a răspuns:

Trebuie sa iti antreznezi antebratul (priza supinatie si pronatie), bicepsul, tricepsul, umarul, deltoidul, pieptul, o parte din muschii spatelui in special marele rotund. muschii sunt implicati in miscarea numita "skandenberg" in ordinea data, pentru o dezvoltare armonioasa si simetrica si de asemenea pentru rezultate notabile recomand antrenamentul intr-o sala de profil, daca nu exista posibilitatea macar o sala de bodybuilding sau powerlifting ( antrenament acasa: pentru antebrat indoirea incheieturii {antrenarea muschilor pronatori si supinatori}, pentru biceps flexia bratului pe antebrat, merg si tractiunile la bara sau le poti combina daca ai posibilitatea, pentru triceps, deltoid si piept extensia antebratului pe brat si bineinteles multcunoscutele flotari pentru spate se folosesc exercitile de ramat si tractiunile cu priza larga, daca te antrenezi cu gantere, bari, aparate foloseste o greutate care sa iti permita 5 -7 repetari per/set 3-4 set/per/exercitiu, nu uita sa lasi minim 24 -48 de ore timp de refeacere dupa ce ai antrenat o grupa musculara, o nutritie adecvata este obligatorie. spor la antrenament!

| Cosmin86 a răspuns (pentru oliver_5711):

Nu uita si de rotatie, nu e suficient supinatie si pronatie la antebrat

8 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

E usor sa zici du-te la sala dar,e dificil sa te convingi. pentru antebrat exista si flotarii:
Palmele apropiate una de cealalta,mainile sub piept si baga!happy
Exercitiile acelea merge si cu gantare, dar dupa parerea mea e ca da rezultate mai greu dar, singuru lucru pentru forta este cu greutati marii repetari maxim 5-10 si pauze mai lungi.Bafta!

| ionutzu94 a răspuns:

Fa exercitii in special la antebrat uite un ex foarte bun http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-antebrat.html
... in afara de antebrat mai conteaza incheietura, bicepsul.
Cel mai bine daca vrei sa fii bun la skandenberg te duci la sala. Daca nu niste gantere de vreo 8 kg si fa exercitii la antebrat, biceps, incheietura.Pe situ ala gasesti informatii. Bye Bye!

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionutzu94):

Alea sunt exercitii de culturism!

pentru skandenberg sunt FOARTE PROASTE.

| PetreConstanta a răspuns:

Urmeaza sfatul lui ionutz94

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Antebratul nu ajuta la skandenberg, nici bicepsul, mai bine fa deltoizi pectorali si spate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

"Antebratul nu ajuta la skandenberg", nuuu, deloc, e doar cel mai important muschi pentru skandemberg. Si bicepsul e al doilea ca importanta.

Apuca-te de sah

| scubidu a răspuns:

Cum se ține corect degetul la Skanderberg?