| andreigustaviol a întrebat:

Salut, credeti ca mersul la sala de forta iti poate afecta cumva cresterea sau sa apara anumite probleme si ar avea rost sa fac "sala" daca nu bag in mine tot felul de "prafulete" / " pastilute", etc.?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista studii care sa demonstreze asta, dar exista studii care dovedesc ca greutatile mari afecteaza coloana, cresterea masei musculare depinde de nivelul de testosteron mai mult decat de proteine

| andreigustaviol explică (pentru RAY):

Pai si tu ce spui sa ma reapuc de sala? M-am ingrasat si toate aceste lucruri... Adica gen daca fac la piept cu 60kg si eu am 70kg nu ma afecteaza ca nu e o greutate mare, in schimb daca fac cu 100+ e altceva, nu? Acuma cum sa fac ca sa cresc mai rapid?

| NoctisFive a răspuns (pentru andreigustaviol):

Afecteaza coloana doar daca ridici deasupra capului

| RAY a răspuns (pentru andreigustaviol):

Afecteaza daca ridici in sus cum spune si userul de mai sus

| 1231242 a răspuns:

Iti afecteaza daca esti la pubertate, ar trebui sa incepi sala de la 16-17 ani, daca totusi vrei ceva imbunatatiri fa exercitii calistenice si treci de la cele mai simple la cele mai grele.Gasesti pe net multe exemple.