| niggasinparisxxx a întrebat:

vrea sa stiu daca m-ar afecta mersul la sala la varsta mea(16 jumatate) deci fara sa iau proteine si alte alea, mi-ar afecta cresterea normala sau dezvoltarea?

Răspuns Câştigător
| k1d0o a răspuns:

Nu iti afecteaza cresterea doar daca nu faci unele aparatewinking presa de exemplu sau aia la umeri care ridici barawinking ca iti preseaza coloana si iti opreste cresterea, proteinele sunt foarte bune si ti le recomandwinking, nu ti se lasa pielea de la ele cand esti batranwinking.

| Cosmin86 a răspuns (pentru k1d0o):

Proteinele oricum se gasesc in aproape orice aliment, singura metoda sa nu iei proteine deloc e sa stai toata ziua nemancat laughing

| popmirgea1999 a răspuns (pentru Cosmin86):

Lasa-i mah cu proteinele lor cu tot big grin ce rost are sa iei proteine si sa ti se faca muschiul cat o minge de handbal daca nu ai nimic forta in el? e bine. lasa-l sa ia proteine

| Cosmin86 a răspuns (pentru popmirgea1999):

Pai tu oricum iei proteine, sunt in aproape orice aliment. Tu stai toata ziua nemancat si bei doar apa? Asta e singura metoda sa iei proteine.

Si inca ceva :

1. fara necesarul de proteine muschii nu cresc, de-aia unii care au ani de sala raman tot niste firavi, ac au mancat doar 3 mese pe zi ( probabil si alea sarace in proteine ) si au tras degeaba

2. e imposibil sa ai muschiul cat o minge fara forta, astea sunt aberatii de copii mici

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate. Odata cu proteinele creste si forta si masa, fara ele tragi degeaba. Mananca doar salate si bea apa si o sa vezi ca si dupa 30 de ani de antrenamente tot un firav fara forta ramai.

Ei se refereau la suplimente ( prafuri ), si alea sunt foarte ok, rolul lor este sa-ti asiguri necesarul ( 2 grame pe kg-corp ) fara sa-ti fortezi stomacul cu 7-8 mese consistente pe zi.

Sportul asta e destul de complicat, documenteaza-te

| popmirgea1999 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aha. dar tu esti ceva profesor de sport? si ma bate si pe mine gandul sa iau proteine de alea(prafuri, bobite de alea sau cum ziceti voi) dar nu stiu daca vor fi bune.ce zici? ma ajuta cu ceva avand in vedere ca vreau sa-mi fac mai mari gambele
si inca ceva. unde se pot gasi? mersi mult

| Cosmin86 a răspuns (pentru popmirgea1999):

Nu, daca eram profesor nu-mi permiteam sa practic sportul asta, e un sport scump, mancarurile care maresc muschii costa lunar vreo 2 salarii de profesor :))

In sportul asta trebuie sa mananci mult si de calitate ( piept de pui, muschi de vita, somon, ton, etc. ).

Gasesti la sali de forta, in magazine specializate ( in Bucuresti sunt o gramada ) sau chiar pe net, cel mai ieftin e sa comanzi pe net.

Eu comand de pe megaproteine.ro, doar de la firme de top, avizate medical si fda care nu folosesc porcarii ca indulcitori sau altele, eu personal folosesc dymatize elite whey sau whey gold, proteina din zer cu absorbtie rapida.

Mai ieftine ( si mai proaste ) gasesti la firmele romanesti www.pronutrition.ro sau www.nutritech.ro, dar astea nu au enzime, nu au aviz medical, etc., iti recomand sa le eviti si sa cumperi ceva de calitate daca vrei.

Daca esti in Bucuresti gasesti o gramada de magazine, in alte orase nu cunosc, dar poti comanda de pe net ( ca orice magazin baga adaosul lui si cumperi mai scump ), pe net le iei la pretul original, iar megaproteine.ro este un site recunoscut de ani de zile, ofera si consultanta gratuita daca vrei ( in timpul saptamanii, cand lucreaza ).

Gasesti pe net destule materiale sa te informezi despre sportul asta, eu iti spun doar ca fara o alimentatie corespunzatoare + odihna + antrenament bine pus la punct, dai banii degeaba pe suplimente. Daca ai alea 3 puse la punct, e ok, te ajuta suplimentele foarte mult.

P.S. : nu lua doar proteina, ia si un complex de vitamine & minerale si eventual glutamina ( pentru refacere )

| popmirgea1999 a răspuns (pentru Cosmin86):

In fine...nu mai vreau sa iau laughing dar am facut genufleziuni cu haltera in spate si ma dor picioarele de mor. am febra de mor. si ma dor de vreo 2-3 zile, nu mai stiu. e-n regula sa te doara atat de mult?

| Cosmin86 a răspuns (pentru popmirgea1999):

Eu doar ti-am explicat happy

Da, e in regula, asa se face febra la grupele mari ( piept, spate, picioare ). Nu forta deloc picioarele pana iti trece happy

P.S. : daca nu iei suplimente macar mananca mai mult, sa-ti asiguri necesarul proteic din mancare

| popmirgea1999 a răspuns (pentru Cosmin86):

Multumesc frate. chiar aseara inainte de culcare am mancat 3 plicuri de zahar si acum nu mai simt aproape de loc(doar putin la piciorul stang).Mai pot face azi? Mersi inca o data. Chiar mi-ai fost de ajutor tonguehappy. SI daca poti da-mi cateva sfaturi de facultatea de ed fizica si sport. Ce sporturi se fac, materii, daca este greu(eu cred ca nu este greu ceea ce-ti place). As vrea sa dau acolo dar multi imi spun ca nu rezist. Cateva sfaturibig grin sii...mersi inca o data. chiar mi-ai fost de ajutor tonguehappy mersi

| Cosmin86 a răspuns (pentru popmirgea1999):

Sincer nu stiu, eu am facut politehnica, automatica si calculatoare si lucrez in IT, habar n-am ce e la o facultate de sport.

Nu fa azi, mai lasa-le macar 1-2 zile. Eu prefer sa las 6 zile odihna la picioare, asa e cel mai eficient, o grupa pe saptamnaa daca vrei progrese ca lumea.

| popmirgea1999 a răspuns (pentru Cosmin86):

Merci oricum happy

| popmirgea1999 a răspuns (pentru Cosmin86):

Fratee..am facut iar ieri 100 genuflexiuni cu haltera in spate si am iar febra angry. incepe sa ma ingrijoreza acest lucru. e-n regula?
daca nu fac azi genufleziuni pot face ridicari de gamba?big grinMersi mult big grin si daca poti ajuta-ma cu niste inf despre FEFS de la cine poti. o sa-ti raman dator. mersi :*

13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Proteinele ajuta la dezvoltare si sunt benefice pentru sanatate. Ai macar idee ce sunt?

| FrozenMercurius a răspuns:

Nu cred eu nu am avut probleme.