| Anonim420420 a întrebat:

Salut, cum as putea sa ma latesc in umeri? Sau fiu mai lat? Fac sala. Ce ar trebui sa lucrez ca sa ma latesc?

Răspuns Câştigător
| cristiww a răspuns:

Tractiuni la bara cu priza larga. La bara, nu la helcometru.

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa-ti maresti oasele.
Pentru a intari si mari oasele, trebuie sa consumi si multe produse lactate (naturale! ), precum si alimentece contin mult fosfor (de exemplu carne de peste), asta pe langa carne rosie si exercitii care dezvolta umerele (ridicare greutati).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru cristiww):

De când lucreaza tractiunile umerii? Asta e marele dorsal, Latit in spate poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presa militara, gantere din sezut cu pauza, arnold press, Z press, landmine press si paralele si face-pulls

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu te "latesti in umeri" fara sa te latesti in spate? Practic asta inseamna "ma latesc in umeri" = "latesc spatele", e o expresie folosita la sala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu pot zice ca n-am auzit de ea. Printre bosiii sali
Dar nu ai ce sa "latesti" pentru ca spatele pare lat doar când esti flexat mai mult, in rest dorsalii sunt lati tot timpul thinking

| cristiww a răspuns:

Daca te intereseaza doar sa se vada umerii mai "lati" prin tricou, sa iesi mai bine in evidenta cu acest aspect, sa pari precum aia de la fotbal american din fata, atunci in afara de a dezvolta mai bine partea mediana a umarului nu prea ai ce face. "Latimea" in umeri este data de clavicula, adica ce mostenesti aia e. Poti face fluturari laterale multe impreuna cu alte exercitii care maresc tot umarul.
Daca vrei sa pari "lat" din spate atunci are dreptate Cosmin.
Daca vrei exemplu de 'lat' din fata datorita marimii umerilor, da search pe google la "Vlad Pihureac" imagini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Salut barosane am o intrebare sper ca inca mai folosești TPU. Eu cred in ce spui tu aici ca m-am uitat pe întrebările de pe TPU și ai experienta la sala. Dar sincer chiar nu se pot lati umeri fara spate? Gen daca faci doar ridicări laterale și front deasupra capului? Unii au spus ca se pot latio umerii și asa tu ce spui de aia am zis sa te întreb sa vad si parerea ta probabil se pot lati si asa dar nu creează V din cauza ca nu e si spatele lat

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, eu NU sunt sportiv profesionist... asa ca ce spun eu e doar o parere personala, dar nu cred ca poti obtine V-ul fara sa dezvolti spatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa zic și eu dar in sine poți lati umeri fara sa antrenezi spatele dar doar umerii fara v sa inteleg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar daca vrei sa câștigi masa musculara pentru cele 3 capete ale deltoidului si latire doar pentru umeri si nu te interesează V nu mai e nevoie de antrenarea spatelui nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoretic da, practic... nu stiu cat o sa te latesti.
Dar pana la urma, care e problema sa antrenezi si spatele? Baga niste tractiuni cu priza larga si apoi unele cu priza ingusta si e suficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

La skandenberg e regula cand esti mai masiv in grasime sau masa musculara sa folosești hook? Si cand esti mai slab sa folosești top roll? E hook doar forta bruta? Adica eu am avut surpriza sa fie oameni slăbănogi 60 kg cu forta mare in hook sa bata 100 kg

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu e o regula... depinde ce tehnica ai antrenat.
Pentru skandenberg se fac antrenamente specifice, la un club, cu oameni mai experimentati decat tine, si acolo pui accent pe o tehnica. Si dupa ce o antrenezi o perioada lunga, evident ca o sa fi foarte bun pe tehnica respectiva (chiar si impotriva celor mai masivi decat tine).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mersi frumos. Iar despre static hold tracțiuni izometrice gen te ridici sus si stai in pozitie de pronatie sau supinatie cresti in masa musculara volum sau mai mult e de anduranta si forta.Am auzit ca nu cresti in volum doar forta si anduranta

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu prea cresti in volum de la static hold, partial in forta... in schimb ti se intaresc tendoanele. Izometria intareste tendoanele MULT mai mult decat sala "normala" (cu exercitii in miscare), deci te ajuta la skandenberg (ca tot ai intrebat mai sus).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mersi frumos, si la un momentdat trebuie sa adaug greutati legate de mine sau in ghiozdan ceva ca sa capat si mai multa întărire a tendoanelor si forta

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu in perioada pandemiei (cand m-am antrenat mai mult in parc, ca erau inchise salile) mi-am luat din Decathlon o vesta cu greutati de 10 kg.
Ea are 5 kg si mai are 5 discuri mici de 1 kg, deci ii poti regla greutatea. (evident, mai poti cumpara discuri daca vrei sa o faci mai grea de 10 kg).

O recomand, pentru ca e foarte confortabila si sta fixata, un ghiozdan poate sa te incurce la anumite exercitii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da frt chiar maine o sa ma duc sa iau una, si bănuiesc ca static hold le fac in funcție de ce tehnica trag daca trag top rol fac static hold priza pronatie si daca trag hook static hold priza supinatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Salut, de ce unu pe Youtube aici https://youtu.be/zHORN6zw6Hk a numit side pressure tehnica de tendoane si hook tehnica musculara ca pana la urma in ambele folosești si muschi si tendoanele si in hook trebuie tendoane tari la biceps el vorbește de Parca in side pressure contează doar tendoanele si de fapt implica 3 muschi umar spate antebrat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Https://medium.com/......c0e71ce5f3
Uite săracu baiat e subtire in umeri ca latime dar ii are musculosi deltoizi dezvoltati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Nu neapărat latimea e data de clavicula e genetica tu poti sa iti mărești masa musculara sa pari mai lat gen sa creeezi o iluzie, si pentru a intari oasele si ce zici tu acl sa cresti in masa musculara nu e nevoie neapărat de alimentație speciala poti creste si cu alimentatie de om normal sau shaorme si in forta si in masa musculara eu am crescut mult in masa musculara a umarului si forta acestuia dar si biceps pentru ca doar astea le antrenez atat si nu am alimentatie speciala mananc ce ti am zis mai sus ca un om normal intr adevar am putin mai multe proteine decat un om normal dar mananc si shaorme multe oricum aceeleasi feluri de mancare mereu si tot am crescut.