| lexu23 a întrebat:

Cum as putea scapa de grasimea de pe abdomen? Am 54kg, 170cm si ma gandesc ca daca slabesc voi fi prea slab. Deci ce-as putea face? Imi cer scuze daca am gresit categoria...

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Ok! Daca grasimea de pe abdomen este target-ul tau la doar 54 kg greutate corporala, atunci ar trebui sa arunci o privire peste dieta Atkins. Este putin mai complicata la prima vedere, dar daca esti atent cand o citesti si hotarat sa o urmezi rezultatul va aparea inediat. Trebuie insa sa stii, insa, ca nu vei arde doar grasimea de pe abdomen, din nefericire vei sacrifica putin si din masa si forta. Atunci sper ca vei intelege ce iti spuneam, ca ai nevoie de un corp proportionat, probabil 75kg, ca sa suporte si sa arate bine la finalul acestei diete. Nu poti obtine si masa si definire in acelasi timp. Trebuie sa iti stabilesti cu atentie prioritatile si momentul in care sa te ocupi de ele. Poate cea mai mare confuzie o creeaza avalansa de informatii, pe care tu, acum nu le poti clasifica, ca false sau adevarate, pentru esti inca la inceput. Nu-i bai. Cred in continuare ca fiind tanar este mult mai benefica aceasta perioada pentru a acumula masa si forta, apoi sa te ocupu de o dieta la finalul careia sa arati ce se ascundea sub stratul mai mare sau mai mic de grasime. Succes oricum si nu iti pierde entuziasmul!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aia este grasimea care e vitala pentru supravetuire, daca bagi sprinturi grasimea aia se va duce plus mmai multe proteine, cumpara snitele baga in tine

30 de secunde sprint =nu alergare
30 de secunde pauza
s-a demonstrat stiintific ca astfel grasimea abdominala se arde cel mai bine
https://www.vox.com/......angetheory
sau facut studii de multi ani, vezi cum arata un sprinter vs un maratonist

| Paul754880338 a răspuns:

Dar de ce neaparat abdomenul fara grasime, la doar 54 kg? Eu ti-as sugera sa iti regandesti putin telul. Un corp frumos. Poate nu doar abdomen fara grasime, poate si ceva picioare, un pic brate... si tot asa. Frumusetea unui corp sta in proportii si simetrie, nu doar intr-un anumit punct ce exceland speri sa distraga atentia de la alte lipsuri. Deci tot la sala si dieta ajungem.

| lexu23 explică (pentru Paul754880338):

La sala am fost cred ca 3 luni si am facut ceva progres. Fac acasa flotari, genuflexiuni, abdomene (mai multe tipuri), diferite exercitii pentru antebrat + ca nu beau suc asa des si da stiu, ar trebui sa nu mai beau deloc, de paine nu ma ating, nu mananc dulciuri la liceu si ma hidratez corespunzator cu minimum 1, 5L pe zi avand in vedere ca am doar 15 ani si nu cred ca am nevoie de mai mult.Asa ca, recapitulez ca am un corp frumos dar urmatorul meu ''nivel'' este abdomenul - cea mai dificila parte de antrenat dupa parerea mea. Dieta n-am tinut niciodata, poate imi dai tu niste sfaturi.

| Paul754880338 a răspuns (pentru lexu23):

Ok! Daca grasimea de pe abdomen este target-ul tau la doar 54 kg greutate corporala, atunci ar trebui sa arunci o privire peste dieta Atkins. Este putin mai complicata la prima vedere, dar daca esti atent cand o citesti si hotarat sa o urmezi rezultatul va aparea inediat. Trebuie insa sa stii, insa, ca nu vei arde doar grasimea de pe abdomen, din nefericire vei sacrifica putin si din masa si forta. Atunci sper ca vei intelege ce iti spuneam, ca ai nevoie de un corp proportionat, probabil 75kg, ca sa suporte si sa arate bine la finalul acestei diete. Nu poti obtine si masa si definire in acelasi timp. Trebuie sa iti stabilesti cu atentie prioritatile si momentul in care sa te ocupi de ele. Poate cea mai mare confuzie o creeaza avalansa de informatii, pe care tu, acum nu le poti clasifica, ca false sau adevarate, pentru esti inca la inceput. Nu-i bai. Cred in continuare ca fiind tanar este mult mai benefica aceasta perioada pentru a acumula masa si forta, apoi sa te ocupu de o dieta la finalul careia sa arati ce se ascundea sub stratul mai mare sau mai mic de grasime. Succes oricum si nu iti pierde entuziasmul!

| IgnatVictor a răspuns:

Din cate m-am informat eu, pentru a obtine o silueta de care sa fii mandru/mandra, trebuie sa iei in consideratie factorii:
- Alimentatie: 60% contribuie la asta
- Sport: 40%
Nu prea stiu ce sa iti recomand sa mananci, pentru ca nu sunt medic nutritionist, dar ca sport iti recomand orice cardio: alergare, bicicleta etc.

| Sebastian090 a răspuns:

Mananca regulat si fai sport minim 30 minute in fiecare zihappy