| SuntEu24 a întrebat:

Salut! Daca fac exerciții cu gantera (flexii zottman si flexii hammer), flotari si tractiuni imi va afecta cumva creșterea? Adica daca nu pun o greutate mare si pun o greutate pe care o pot duce fara sa ma forțez foarte tare va fi ok sau imi va afecta coloana si voi ramane mic?

Ps: am 13 ani, 62 kg si 1. 73cm

3 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Fă liniștit. Asta e un mit care nu e susținut de niciun studiu științific.

| Mirel4412 a răspuns:

Poti sa ridici si o tona, hormonii de crestere nu tin cont de ce faci tu, mai pe scurt, NU o sa ramai mic, cresti normal.

| TheStrategist a răspuns:

Nu îți va opri creșterea, doar ai grijă să faci exercițiile corect și să nu te accidentezi. Sportul te poate ajuta să crești și mai mult în înălțime.