| Masinescu a întrebat:

Salut! Daca practic calistenics si nu mananc ce vreau, in afara de suc si cipsuri, voi creste in masa musculara?
Ce parerea aveti?

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Calistgenics? laughing))

| Frank51 a răspuns:

Crești în masă musculară indiferent de ce și cât mănânci, dacă indeplinesti câteva condiții
Mananci proteine 2gr/kg
Faci efort fizic intens(hiit) cu greutăți sau merge si calistenics
Dormi 8 ore

Problema este că mușchii vor fi ascunși sub grăsime.

| RoCkKiD a răspuns:

Pe scurt nu dar raspunsul complet e mai complex si sa imparte in 2.

1. nu e suficient sa nu manaci ce vrei, trebuie sa mananci anumite chestii, mai exact proteine, macar 1g/kg de masa corporala zilnic.

2. calisthenics nu e genul de antrenmanet care promoveaza cresterea masei musculare. Evident ca daca cum esti un cartof, o sa creasca dupa ce te apuci, iar dupa ce scazi din procentajul de grasime o sa se vada ceva musculatura dar nu o sa arati ca aia lucrati veci.

| TheStrategist a răspuns:

Vei crește în masă musculară, dar vei avea un procent puțin mai mare de grăsime care îți va "ascunde" mușchii.

| CristianNf a răspuns:

Daca esti in primul an, da.