| sebi15 a întrebat:

De cateva zile am inceput sa merg la sala.Am 1.70, si 54 Kg.Cam cate seri ar trebui sa fac la fiecare aparat... si de cat.

Cine ma ajuta si cu un program va rog

17 răspunsuri:
| FitMonkey a răspuns:

Luni piept biceps
marti abdomen picioare
miercuri pauza
joi spate triceps
vineri umeri trapez

fiecare grupa lucrezi din 3-4 unghiuri diferite
la un exercitiu faci 4 serii a cate 8-10 repetari. bafta

| sebi15 explică (pentru FitMonkey):

Am uitat sa precizez ca sala e deschisa de luni pana sambata.

| MihaitsaMitza a răspuns:

La inaltimea ta ai cam putine kg, eu spun mai intai sa ai o alimentatie mai organizata, numai manca orice, va mai mult efort, eu zic ca in fiecare zi sa ai un aparat diferit timp de 2 ore pe zi. Gen azi spate, maine picioare, poimaine abdomen si asa mai departe, insa totul se bazeaza pe alimentatie, daca esti la o sala buna poti avea un om care sa te ajute cu ce vrei tu sa faci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaitsaMitza):

2 ore pe zi? Ala nu e antrenamnet, aia e bataie de joc.

Un antrenamnet dureaza maxim 1 ora. 45 de minute ar fi ideal

| MihaitsaMitza a răspuns (pentru Cosmin86):

Atunci fa tu 45 de minute, si dupa va intrebati ca de ce nu observati nicio schimbare, eu am numai prieteni care fac sala, si crede-ma ca daca vezi reazultatele dupa 1-2 ani de zile spui ca a luat numai steroizi, fara munca nu faci nimic, in fine.

| ChR a răspuns (pentru Cosmin86):

Cum iti imparti saptamana si ce greutati folosesti?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaitsaMitza):

Un antrenament de 45 de minute facut corect, o sa schipatezi pana la vestiar dupa sau o sa ai febra 3 zile.

Stiu foarte bine ce spun, eu stau maxim 1 ora la sala si am 43 in brat.

Mai documenteaza-te, dupa o ora deja incepe sa scada productia de testosteron, care e vitala pentru muschi si antrenamentul deja devine contra-productiv.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChR):

Luni -> spate, biceps
marti -> piept, triceps
miercuri -> antrenament specific skandenberg la masa
joi -> picioare
vineri -> abdomen, umeri, antebrate

Greutati, depinde. Daca e saptamana de forta, maxim 5 repetari, altfel 8-10.

| ChR a răspuns (pentru Cosmin86):

Si exercitiile? happy

| sebi15 explică (pentru Cosmin86):

Deci sa fac cu creutati cat mai mari (cu care sa nu pot face mai mult de 10 repetari intr-o serie )nu?

| ChR a răspuns (pentru Cosmin86):

Cei rau in depasirea de 1 ora de antrenament?

Conteaza si intensitatea nu? intensitate mica/antrenament mai lung, intensitate mare/antrenament scurt?

la mine 8 din 10 antrenamente sunt de 2 ore

| Cosmin86 a răspuns (pentru sebi15):

Fiind incepator, evita "greutati cat mai mari", din cauza ca nu ai inca articulatiile intarite. De-aia in primele 6 luni ( chiar 1 an ) e recomandat sa lucrezi cu greutati mai mici si mai mult la aparate.

Ramai la 12-13 repetari.

Dupa ce progresezi, treci la 8-10 repetari / serie :

Uite aici explicat mai bine :
http://www.getfit.ro/......serie.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChR):

Dupa o ora scade productia de testosteron si deja e contra-productiv antrenamentul.

Conteaza, intensitate mare/antrenament scurt = cea mai buna combinatie pentru progrese ca lumea.

Eu stau cam 45-50 de minute si mai alerg 10-15 minute dupa ( in functie de cat am stat ).

Mareste intensitatea, sa nu mai ai nevoie de 2 ore. Daca dupa 45 de minute schiopatezi pana la vestiar => te-ai antrenat bine

| ChR a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce pr-uri (personal records) ai?

| sebi15 explică (pentru Cosmin86):

Ok mersi mult. Mai am o intrebare e bine sa fac genoflexiuni cu fara de 22 kg in spate pentru picioare daca am 16 ani. Imi va opri cresterea?