| titoo a întrebat:

Salut.
De ceva timp am inceput sa ma antrenez pentru. skandenberg. Dar din pacate stanga este mult mai slaba decat dreapta, atat la masa cat si la antrenamente. De exemplu cand imi antrenez incheietura cu o curea si atarn de ea o greutate cu dreapta tin 45-50 kg in schimb la stanga imi pusca incheietura si fara sa vreau cedeza, la fel si la flexiile cu bara sau gantera la dreapta nu am nimic la stanga imi pusca la inceput apoi merge. Sau la tractiuni cu dreapta bag cateva in schimb cu stanga nici una. Deci imi spuneti va rog ce ar trebui sa fac, cu ea deoarece si la masa (de skander ) si la antrenamente ii cu mult mai slaba ca dreapta. Cum as putea sa castig in forta si la ea?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Https://www.youtube.com/......tps?/watch

Primul exercitiu de acolo.

Flexii Larrat stii sa faci? Alea unde te apleci cu tot corpul peste banca.

25 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Fa mai multa izometrie pe stanga.

Si la masa, trage cu stanga mai mult si doar cu adversari mai tari ca tine.

| titoo explică (pentru Cosmin86):

La bara si cu bara nu?

| titoo explică (pentru Cosmin86):

La bara si cu bara nu? a si inca ceva cate secunde ar fi normal sa fac izometrie cu o mana, dar cu ambele imi poti explica mai pe larg te rog cu izometria ca nu prea fac izometrie doar mai mult exercitii pentru skander.

| Cosmin86 a răspuns (pentru titoo):

Nu, am zis LA MASA cu OAMENI mai tari ca tine.

Tu nu te antrenezi la masa? Da-le naibii de bari deocamdata.

p.s. : izometria e cel mai bun exercitiu pentru skan, la skan folosesti forta fara miscare.

La bara poti sa stai intr-o mana ( cu incheietura indoita evident ) la 90 de grade, cat de mult poti tu. Daca nu poti sa stai intr-o mana, ataunci o mana + 2 degete de la cealalta.

| titoo explică (pentru Cosmin86):

Deci ma mai antrenez si la masa, dar nu inteleg tu vrei sa zici ca izometrie se poate face si la masa cu altii mai tari decat mine? (nu inteleg...)

| Cosmin86 a răspuns (pentru titoo):

Da, faci cu unu mai tare care te lasa sa tragi. aia e izometrie, cand tragi la rupere fara sa-l misti.

Si trage si tu pe incheietura.

| Cosmin86 a răspuns (pentru titoo):

P.s. : mai poti face cu rolling thunderul la scripete, e un exercitiu foarte bun, faci spate+incheietura intr-o miscare. Nu e izometrie, dar e foarte bun exercitiul.

| titoo explică (pentru Cosmin86):

Imi trimiti un video sa vad miscarea?

| titoo explică (pentru Cosmin86):

Mda o sa-l incerc, eu cu rollingu fac la masa pentru incheietura

| Cosmin86 a răspuns (pentru titoo):

La masa mai bine faci cu oameni, ala e antrenamentul nr 1 absolut.

Orice altceva e doar de "umplutura".

| titoo explică (pentru Cosmin86):

Tu cate zile pe saptamana te antrenezi pentru skandenberg cu greutati?

| Cosmin86 a răspuns (pentru titoo):

Doar cand nu pot ajunge la masa. Adica o data pe luna sau o data la 2 luni.

In rest -> masa la rupere.

La sala fac doar spate-piept-picioare, atat.

| titoo explică (pentru Cosmin86):

Si imi poti spune tu ce exercitii folosesti (atunci cand nu poti ajunge la masa)?

| Cosmin86 a răspuns (pentru titoo):

1. flexii larrat cu gantera
2. tractiuni stanga-dreapta
3. static hold intr-o mana la 90 de grade
4. ramat cu rolling thunder
5. mersul fermierului
6. rotatori cu centura si discuri

Atat.

| titoo explică (pentru Cosmin86):

Imi poti trimite un video cu static hold intr-o mana l 90 grade? restul le stiu big grin

| titoo explică (pentru Cosmin86):

Da stiu. Merci mult pentru sfaturi happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru titoo):

Bine, spor la tras.

Dar de ce pui accent pe antrenamentul cu greutati? Stii ca nu e prea bun pentru skan.

| titoo explică (pentru Cosmin86):

Pai nu pun doar pe ala cu greutati numai ca as vrea sa-mi maresc forta si simt ca-mi lucreaza foarte bine antebratul, rotatorii si inchietura cu aceste exercitii + ca, cu exercitiile astea am ajuns sa pun baieti pe care acum un an nici nu ii miscam...(ce-i drept ei nu practica skan) laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru titoo):

Pai da... problema e ca eu n-am ajuns sa pun oameni de greutatea mea care practica skan cu aceste exercitii... in schimb cand am inceput sa fac masa la greu, am inceput sa pun big grin

Chiar si oameni din categorii superioare tongue

| titoo explică (pentru Cosmin86):

Mda, dar faza e ca eu nu prea am cu cine sa ma pun, caci acum cum e vacanță nu pot sa merg la o sala de antrenament pentru. skan (cu toate ca la noi in oras este una) deoarece toata vara stau la tara. Iar in sat cu astia daca ma pun trag "pe viata si pe moarte" deci nici vorba de antrenament... de aia pun mai mult accentul pe antrenament cu greutati...

| Cosmin86 a răspuns (pentru titoo):

Ok, fa antrenament cu greutati vara deocamdata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru titoo):

Https://www.youtube.com/......tps?/watch

Primul exercitiu de acolo.

Flexii Larrat stii sa faci? Alea unde te apleci cu tot corpul peste banca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de toate, documenteaza-te de toate grupele de muschi.Cauti carti sau siteuri cu antrenamente la sportul asta. Poti gasi siteuri unde sa afli cu ce scule iti antrenezi grupele de muschi.Insisti mai mult pe mana stanga cu auntrenamentul.Deci inainte de toate documnetezate despre acest sport si apoi incepi sa tragi de fiare. Dupa ureche ...nu faci nimic.

| titoo explică (pentru anonim_4396):

De documentat nu pot sa zic ca nu m-am documentat stiu destule nu-ti fa probleme. Si normal ca trebuie' sa insist pe mana stanga mai mult + ca trebuie cu greutati mai mici si cu timpul o sa ajunga la "nivelul dreptei", numai eu am vrut niste pareri doar.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

"tragi de fiare" pentru culturism sau alte sporturi, nu pentru skandenberg.

pentru skandenberg te antrenezi cu oameni, e mult mai eficient.