| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de ceva timp nu mai transpir de loc oricat efort as depune, doar ca obosesc foarte tare, din ce cauza asta?

12 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Ca sa transpirii trebuie sa faci de mai multe ori acelasi exercitiu, sa se contracte bine muschii, sa-ti ridici propia greutate..Iti trebuie o mancare cu multe proteine(vreo 25 g, si cu multe calorii)inainte de antrenament sau ce faci tu.

| ivy a răspuns:

Nu bei suficient lichid ca sa elimini... => nu ai destule substante pe care le iei din lichide sa poti face efort.

| BEmanuel87 a răspuns (pentru ivy):

E na. Corpu' uman e 96% apa si tu ii spui ca nu are ce lichide sa elimine daca nu bea? laughing

| GhostStar a răspuns (pentru BEmanuel87):

70% tarzane

| BEmanuel87 a răspuns (pentru GhostStar):

70, 90, tot dracu' ala e in ceea ce priveste intrebarea lui. Ti se pare ca 70% nu e indeajuns incat sa AI DE UNDE sa transpiri? Esti cretin incat sa ai impresia ca transpiri doar daca bei indeajuns de mult? happy

| Ramo137 a răspuns:

Si mie m-i se intampla asa acum 2 luni dar de la niste pastile care le luam. tu cam cat efort faci pe saptamana? eu fac ju-jitsu 6 ore pe saptamana, marti, joi si sambata. si transpir doar de la incalzire, du-te si tu la sala, la un sport ce te atrage si nu te lasa niciodata, sa vezi ce bine o sa fie dupa cativa ani. bafta. funda?

| RB26DETT a răspuns (pentru Ramo137):

In fiecare zi cam 4-5 ore de sport poate mai mult

| Ramo137 a răspuns (pentru RB26DETT):

Nu cred ca nu transpiri deloc... nu se poate sa nu transpiri. poate cand faci sport si obosesti putin tu te opresti si/sau faci pauze prea lungi, pauza de respiratie trebuie sa fie de cateva secunde, aproximativ 7-15 sec. daca nu e bine raspunsul meu, du-te la doctora de familie si poate te ajuta ea. papa

| BCoMichael a răspuns:

Nu mai transpiri din cauza umiditatii din atmosfera care influenteaza acest proces! Este un fenomen intalnit in aceasta perioada cand aerul rece de iarna este contracarat de caldura solara propice! Totusi e posibil sa fie o problema si cu glandele sudoripare dar nu prea cred!winking Funda?

| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Daca nu transpiri deloc sa stii ca depinde de conditia fizica si de ce greutate ai tu... cei care sunt mai grasi nu prea transpira deoarece mentin apa in corp,, dar motivul poate fi faptul ca nu bei destule lichide.incearca sa bei mai multa apa...

| BEmanuel87 a răspuns:

Nu mai transpiri "deloc", nu "de loc". Probabil ai probleme cu glandele sudoripare. Viziteaza un medic. Nu e o conditie normala sa nu transpiri, dar, in afara problemei de natura precauta, nu vad de ce te-ar deranja ca nu transpiri.

| ஐRebyஐ a răspuns:

Ai arderile foarte bune!