| Alexandru_Alex_1990_SRJO a întrebat:

Salut,de ceva timp practic caliesthenics.Am 15 ani jumate. Problema mea este la tractiuni.De ce cand fac tractiuni nu ma ridic drept deasupra barei? Adica un umar e mai sus si unul mai jos,gen stau cumva intr-o parte,inclinat de spate iar picioarele la fel,se inclina si ele, nu stau drepte. Cum as putea corecta forma tractiunilor? Stie cineva sa imi explice exact cum se face? Mersi happy

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E intr-adevar o problema. Inca. Ai 15 ani, si corpul tau inca nu poate duce tractiunile, si de aceea, se forteaza cu partea cea mai puternica, probabil dreapta, care trage spre ea. S-ar zice ca ar trebui sa controlezi miscarea, ca sa o faci corecta, insa inca nu esti suficient de puternic pentru tractiuni.
Si eu am patit la fel cand am fost de varsta ta, cand m-am apucat de sala. Eu, fiind stangaci, deci cu putere mai mare in stinga, trageam mereu spre stinga. Pina ce am putut controla miscarea.
Peste un an, doi, sau trei, vei putea si tu sa le faci corecte. Ideal ar fi sa faci cit mai putine, pentru ca altfel patesti ca mine, la mine partea stinga e o idee mai dezvoltata, aproape invizibil, dar e, pentru ca atunci a tras mai mult stinga.

| Alexandru_Alex_1990_SRJO explică (pentru cristi202):

Am mai incercat azi.Forma acum e relativ buna.De dus, le duc.Pot face vreo 8 cu forma corecta.

| Alexandru_Alex_1990_SRJO explică (pentru cristi202):

Mi-am descoperit problema chiar acum.Eu cand faceam tractiunile, mana dreapta nu era total dreapta cand ajungeam jos, adica la o mana extensia era mai mica

| cristi202 a răspuns (pentru Alexandru_Alex_1990_SRJO):

La mine era problema sus, trageam corpul spre stinga happy. E bine ca ti-ai dat seama ca ai o problema. Daca poti face 8 corecte, e bine, de aici sa pornesti. Mai incolo vei ajunge, de te tii, si la 20 sau chiar mai multe. Dar totul e sa faci miscarea corecta.

| Violleta2022 a răspuns:

Totul tine de experinta sis e obtine prin mulat munca si perseverenta.
Numanui nu-i iese din prima, dar cu vointa, te stradui sa nu te mai grabesti ca sa inveti sa faci exercitiile corect, cu ridicarea ambelor umeri, in acelasi timp.
Nu-i important sa faci multe, ca-s inutile atata vreme cat le faci incorect.
Invata ia-ti sa executi perfect miscarea, chiar daca faci 2-3 tractiuni, cu timpul te obligi sa le faci corect si sa cresti numarul lor, iar in cateva luni ajungi sa le faci foarte bine.

| Gabriel2424 a răspuns:

Eu zic sa faci cateva tractiuni, dar corecte si 3 sau 5 daca faci e bine si dupa fai multe flotari o sa faci forta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabriel2424):

Serios? Faci forta cu "multe flotari"? In primul rand prin flotari lucrezi muschi care NU participa la tractiuni. In al doilea rand... forta cu flotari? serios? apuca-te de sah.

| Gabriel2424 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cum sa nu faci ma forta cu flotari, eu fac de 1 an in fiecare zi flotari, diamant, spiderman, mai multe feluri, lucrezi piept si brate si triceps, nu mai vb daca nu ai habar despre ce vorbesc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabriel2424):

Exact, in fiecare zi, ca un copil mic paralel cu sportul. Muschii se dezvolta in zilele de pauza, pieptul (ca asta cu flotari, 70% piept) se lucreaza o data pe saptamana.

Pentru forta se fac maxim 4-5 repetari cu greutate mare, eu fac flotari la paralele (unde am tot corpul in aer) cu 30-40kg legate de mine (la o greutate de 95 kg) ca sa nu depasesc 5 repetari.

Cate fripturi mananci pe zi? Ai vreun pic de experienta?

Exercitii pentru un antrenament de forta: flotari la paralele, tractiuni, indreptari, presa militara, impins inclinat/orizontal cu haltera, ramat, mersul fermierului.

| Chitaristul26 a răspuns:

Incearca sa iti contracti voluntar abdomenul si fesele pentru stabilitate, si trage-te putin in sus prin contractarea muschiilor care trag omoplati in jos