| zurghii a întrebat:

Salut,
de luni ma apuc de sala.
Vreau sa va intreb ce exercitii ar trebui sa fac pentru slabit? Nu ma prea intereseaza sa ajung "Muscle Man", vreau doar sa dau jos din kg.
Am 1.77 si 89 de kg.

10 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Salut! In primul rand dieta sa o ai in vedere. Daca faci juma de ora de sport la sala si nu tii dieta nu o sa vezi rezultate.Iar ca exercitii axeaza-te pe alergare pe banda, bicicleta(ai si bicicleta acolo) si lovituri la sacul de box (asta este unul din cele mai eficiente exercitii pentru arderea grasimilor).

| peperonies a răspuns:

Exercitiile pentru slabit sunt dieta.

| HadesSs a răspuns:

Deci in primul rand trebuie sa fi mereu intr-un deficit caloric, asta e cel mai bun arzator de grasimi, apoi iti recomand antrenament cu greutati iar dupa antrenament cel putin 30 de min cardio(coarda, mers inclinat pe banda, sprinturi, etc)

| Shammal a răspuns:

In primul rand documenteazate pana sa incepi sa mergi, eu iti recomand sa citesti articole pe www.antrenorulmeupersonal.ro

Mersul la sala e un pas bun insa daca nu sti ce sa lucrezi, cum sa lucrezi, cand sa lucrezi, o sa aiba un efect cu mult diminuat.

Personal nu-ti recomand cardio sau cine stie ce diete, poti sa mananci normal, iar la sala idea e sa faci exercitii care sa-ti stimuleze mai multe grupe musculare in acelasi timp, pauze cat mai scurte, intensitatea programului cat mai mare, timp mic spre mediu. Dupa un program de genu asta corpul tau va continua sa arda grasimi si dupa ce termini, e acel efect numit EPOC. Spor!

Răspuns utilizator avertizat
| TeDrqq a răspuns:

Trebuie sa faci foarte mult cardio si sa mananci sub 1800 de kcal. Exercitii de tip cardio gasesti pe net cu un simplu search. Uite aici un set de esecritii pentru incepatori: https://www.youtube.com/watch?v=4RCvuLYGykQ
SUCCES!

| hgcl a răspuns:

Stai calm ca eu incerc de 3 ani sa ma fac "muscle man" si nu-s nici macar un "mini muscle"...

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru hgcl):

laughing nu renunța.

| hgcl a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu renunt, dar 48 tot am la brat, pentru mine asta inseamna un "mini muscle"winking.

| zurghii explică:

Si, pentru banda, eu cand alergam pe afara, dupa un timp aparea o durere sub o costa, cred ca in zona ficatului, daca apare durerea aceea si cand alerg pe banda ar trebui sa iau o pauza pana isi revine?