| sskrillex96 a întrebat:

Deci am o alta intrebare despre cum trebuie facut un antrenament cu gantere. Daca faci exercitii cu scopul de a castiga forta trebuie sa faci cu greutati cat mai mari? Asta e cam logic!, dar, daca vrei sa faci exercitii mai mult pentru masa musculara ce trebuie sa faci? Multe repetari sau ce? Sa ma lamureasca cineva cum e cu toate astea.

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

1-3 repetari : Foarte mic impact asupra masei, dar se poate produce cresterea fortei. In general, metoda folosita la ridicarile olimpice.

3-5 repetari : Aici intervin Miofibrila si sarcomerul. Posibil cea mai avantajoasa metoda pentru cresterea fortei dat fiind faptul ca exista cel mai bun balant intre incarcare si munca a Hipertrofiliei sarcoplasmice. Metoda de obicei folosita pentru exercitii izolate.

5-10 repetari : Aici intervin Miofibrila, sarcomerul dar si Hipertrofia sarcoplasmica. Dupa stiinta, intre 5 si 10 repetari trebuie facut pentru masa deoarece Hipertrofia sarcoplasmica nu creste forta ci masa in aceasta situatie.

10-15 repetari : Mai multa oboseala, se pierd substante degeaba, nu-i deloc ideal pentru masa

Mai multe de 15 : E vorba de cresterea rezistentei, in nici un caz a masei.

1 răspuns:
| gabriel87000 a răspuns:

Munca nu-ti place? acolo capeti forta ce faci tu acasa cu alea nu tin de foamelaughing