| Korg99 a întrebat:

Salut din nou! Imi puteti da si mie un program de masa? Adica ce ar trebui sa mananc ca sa pot pune masa musculara! happy

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| IMPLICAT a răspuns:

Nu te lua dupa cel de mai sus ca habar nu are ce scrie.

Ca sa pui masa nu trebuie sa faci cardio sau sa lucrezi cu greutati mici.

Ceea ce trebuie tu sa faci, in mod special este sa: mananci mult; neaparat cu o ora inainte si dupa antrenament. Antrenamentul tau trebuie sa fie unul cu exercitii a cate 4 seri cu cate 10-minim6 repetari. Daca esti incepator te sfatuiesc sa lucrezi o grupa pe zi, exceptie la brate. 2 3 zile in saptamana trebuie sa ai repaus. Un alt aspect important este odihna, fara CEL PUTIN 8 ore bune de somn pe noapte nu o sa ai rezultate, daca se adauga o ora de somn la amiza, e perfect.

Ca si sfat, executa exercitiile corect, nu te lasa influentat de greutate, fa`ti un program care sa ti se potriveasca si respecta`l.

Mult succes!

| hgcl a răspuns (pentru IMPLICAT):

Da, ca sa puna masa are nevoie de un plus calori, dar nu doar caloric ci si proteic daca vrea masa musculara de calitate si nu "gelatina". Inainte de sala nu trebuie sa ii zici la om sa manance bine, sa consume carbohidranti si proteine, nu in aceeasi masura dar prin "manaca bine" sunt sigur ca nu a inteles mare lucru. Daca nu foloseste suplimente nutritive, inainte de sala ar merge cartofi cu oua fierte (este doar un exemplu). Seara inainte de culcare ai putea sa consumi lapte, care este cu absortie lenta. Antrenamentul pentru masa musculara trebuie sa fie unul de baza si cat mai mult cu greutati libere, evita aparatura. Odata ce faci exercitii cu greutati libere sa fii atent la executie, seriile sa fie 3 iar repetarile de la 6-12. Saptamana se incepe cu grupele de muschi mari si se termina cu bratele. Pauza intre aceleasi grupe musculara trebuie sa fie de 7 zile. Tu nu esti profesionist si adeptul anabolizantelor ca sa te refaci in 6 ore. Un muschi lucrat azi, are nevoie de cel putin 36 de ore de pauza.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Carne multa, lapte cat mai des, cardio, mult som, excertiti dese cu greutati mici