| Stefaniu_Laurentiu_1996 a întrebat:

Salut din nou! Puteti sa-mi recomandati va rog niste proteine bune, dar sa indeplineasca 2 conditii:
-sa imi ajunga vreo 30 zile (o luna intreaga)
-sa fie eftine pana in 50-60 lei (nu-s chiar bogat laughing
Si oare e bine sa iau proteine doar in prima luna de sala si apoi sa continui fara? (adica din a 20a luna nu scad muschii la loc nu? )
Oricum iau in prima luna sa am ceva progres si apoi o tin cam 3 luni fara proteine!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand la 50-60 de lei iei PROTEINE FOARTE PROASTE

In al doilea rand, trebuie sa iei 6-8 luni sa se cunoasca ceva ca lumea.

Sportul asta costa bani... cam 800 de lei pe mancare si 200-300 de lei pe suplimente, timp de 2-3 ani sa zicem si o sa arati foarte bine.

12 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Parerea mea, nu ai nevoie de proteina la inceput. in timp ai sa vezi ca o sa fie greu fara. mai ales daca mai si lucrezi si nu ai timp sa te alimentezi chiar asa cum ar trebui

| MineIsLikeABridge a răspuns:

In primul rand cu 50-60 de lei pe luna poti manca: carne de curcan, peste, branza slaba Mozzarella, Cottage si mazare, oua etc.
In al doilea proteinele sunt moleculele de baza ale materiei vii, care contribuie la dezvoltarea normala a organismului (muschi, par, piele, organe interne). Proteinele sunt alcatuite din lanturi de aminoacizi. Acestia fac diferenta intre un pui si o bucata de branza sau o unghie de un fir de par. In organism, exista 22 de aminoacizi, dintre care 8 nu pot fi sintetizati de organism, motiv pentru care trebuie asimilitati din dieta - aminoacizi esentiali. Prin combinatia aminoacizilor rezulta o varietate infinita de proteine.
Deci proteinele nu sunt nesanatoase cum spune yuki_6175.

| Stefaniu_Laurentiu_1996 explică (pentru MineIsLikeABridge):

Stiu asta, Dar raspunsul la ce am intrebat eu? Ai vreo idee?

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru Stefaniu_Laurentiu_1996):

Prima luna de sala nu are rost sa cumpari proteine si nu gasesti in bani astea sa te tina o luna si sa si fie calitate, mai asteapta, caci deocamdata ar fi o prostie sa cumperi proteine, mai intai sa ajungi la vreo 5 luni de sala si dupa sa iti iei proteine, cand te apuci si tu de un antrenament care necesita si consumul de proteine praf, nu la un program de incepatori

| Stefaniu_Laurentiu_1996 explică (pentru MineIsLikeABridge):

Nu mai inteles, vreau sa se cunoasca un progres inca de la inceput, si cred ca o sa iau pentru 3 saptamanis sau 2, ...

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Stefaniu_Laurentiu_1996):

Progres o sa fie in primele 3 luni, adica ai sa cresti destul de rapid, dupa ai sa cresti normal, adica destul de lent

| MassEffect a răspuns:

De 50 60 de lei nu ai ce sa iei, si tu fiind la inceput nu ai nevoie de suplimente, frate suplimentele nu sunt ceva miraculos, daca tu mananci bine si te antrenezi corect nu ai nevoi de asa ceva.

| ShoboM a răspuns:

Primele luni nu are rost sa iei proteine.
Mai pune niste banuti si ia niste proteine de calitate, cele cu 50-60 lei romanesti de pe la noi mai sunt lungite cu anumite substante ce nu sunt benefice organismului.
Daca continui sa faci sala regulat muschii nu scad ( cu sau fara proteine)

| Xero a răspuns:

Salut,eu spun ca nu e prea ok sa iei proteine in prima luna deoarece:
-in prima luna tu trebuie sa inveti sa faci exercitiile corect
-sa iti faci un program de antrenament
-sa iti obisnuiest corbul cu efortul
In al 2-lea rand nu are rost sa iei proteine doar o luna si apoi gata, proteinele nu sunt ca steroizii sa te "umfle" imediat, proteinele te ajuta la cresterea masei musculare dar in timp

| yuki_6175 a răspuns:

Mai bine nu iei proteine... in primul rand nu e sanatos si iti distruge organismul...

| FloriNk a răspuns (pentru yuki_6175):

Cat de pros* esti? Proteinele sunt si in mancare, nu manca ca iti face rau, ba cand va vad pe voi bautorii de bere bucegi ca va dati asa mari ca le stiti voi pe toate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru yuki_6175):

Proteine = SANATATE

proteinele se gasesc in carne, branza, oua, lactate, etc...

Tu recomanzi sa stea NEMANCAT? ( ca asta inseamna sa nu iei proteine, sa stai nemancat ).

Sau esti doar un COPIL IDIOT care isi da si el cu parerea?