| cenumesapunaici a întrebat:

Dupa sala iau proteine pentru cresterea masei musculare. Iar dupa 2 ore iau masa de seara. Pe la 5 -6. Daca fac miscare( gimnastica) dupa masa ca sa mai ard caloriile poate afecta efectul proteinelor?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Proteina nu creste masa musculara si sportul ridicarea de greutate rupe niste legaturii care se face mai puternice, proteina e esentiala pentru celule, nici un stdiu nu a dovedit ca proteina a contat sau facut exprimente pe vegetarieni rezultate 0%, concluzia sport cat mai mult, mancare sanatoasa

| CulturismsiFitness a răspuns:

Prea mult cardio dauneaza cresterii musculare. Vei avea stagnari si vei observa ca nu vei mai pune masa aproape deloc. acuma depinde si de ce proteine iei, daca iei gainere atunci iti recomand sa faci de vreo 2 ori pe saptaman cardio, daca iei numai proteina atunci fa de 3 ori pe saptamana cardio. Si masa de seara trebuie sa fie la ora 7 sau 8 si iei inainte de culcate proteina

| RAY a răspuns (pentru CulturismsiFitness):

Cardio nu dauneaza? unde te-ai documentat? cardio e foarte bun pentru inima, masa musculara creste daca fugi la picioare nu scade, scade grasimea da dar nu muschi, muschi pleaca ultimi, cardio e ceva esential corpului, culturismul trebuie facut cu cardio nu separat

| CulturismsiFitness a răspuns (pentru RAY):

Unde ai vazut tu ca in culturism se face cardio in fiecare zi?
Lasa-te de comentarii aiurea si fa o proba pe corpul tau. Nu vb din ce ai citit pe internet. Vezi un culturist care face cardio de 3 ori pe saptamana si unu care face cardio in fiecare zi. Care din ei pun masa musculara mai repede.

| RAY a răspuns (pentru CulturismsiFitness):

Pe mine nu ma intereseaza ce se face in culturism,culturismul este o afacere nu o stiinta bazata pe dovezii, masa musculara creste daca faci sport desigur ca daca ridici greutati faci muschi e logic, cel care a pus intrebarea face gimnastica ceea ce intra in cardio nu in culturism, proteina nu creste masa musculara, sunt atatea persoane inebunite de fast food cum de nu au muschi multi? cardio in fiecare zi e foarte bun creste masa musculara la picioare

| CulturismsiFitness a răspuns (pentru RAY):

Cand o sa faci tu verificare pe corpul tau si ai sa ai rezultate in ceea ce spui atunci sa vi cu dovezi. Pana atunci iti recomand sa te abtii de la aberatii si sa faci experiente pe tine!

| MihaiMihai922 a răspuns (pentru RAY):

"Proteina nu creste masa musculara", serios? Care este atunci rolul proteinei? De ce are nevoie muschii ca sa creasca? Iar daca mananci fast-food nu mananci doar proteina, mananci si foarte multe grasimi, carbohidrati. Facand doar sport sau cum spui tu doar sa ridici greutati, fara proteina nu ai avea cum sa cresti in masa musculara. DOAMNE, DOCUMENTATI-VA INAINTE SA ABERATI

| RAY a răspuns (pentru MihaiMihai922):

Proteina este caramida vieti,celulele se hranesc cu proteine, daca manci carne nu devi puternic, prin sport devi puternic, cei atat de greu, inca ceva 75% din muschi e apa nu proteina, ceea ce manci in mare parte se duce ca hrana pentru celule sa stii, masa musculara este determinata de sport, hrana bogata in proteine de buna calitate, daca manci carne toata ziua si freci menta nu devi mai puternic, proteina se transforma in grasime adica te ingrasi

| MihaiMihai922 a răspuns (pentru RAY):

70% din corp este apa, normal ca muschii nu au cum sa fie "proteina" laughing. Proteina este principala sursa de alimentare a muschilor. Iar ca sa devii puternic cum zici tu (aici cred ca te referi la forta) normal ca ai nevoie de sala/sport dar si de o alimentatie specifica bazata pe proteine, carbohidrati si grasimi.