| ZippyCata a întrebat:

Salut, fac kickbox iar la unul dintre antrenamente cred ca am lovit gresit si mi-am sucit mana stanga..atunci pe loc nu m-a durut, incepuse sa ma doara debea cand se terminase antrenamentu ..si am zis ca e de la oboseala/efort. Nu a fost asa ..la urmatorul antrenament debea mai puteam sa lovesc sacul. ma doare interiorul mainii stangi atunci cand apas pe ea sau cand strang pumnul, nu e umflata nu e vanata sau ceva gen.pur si simplu ma doare inauntru. Am incercat comprese reci, sa ma dau cu Bengay si mi-a recomandat cineva sa tin mana in apa calda cu sare si pana acum nimic nu a functionat. Ajutor va rog? vreau sa ma intorc la antrenamente cat mai curand!

Răspuns Câştigător
| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Ar fi bine sa vezi un CHIROPRACTICIAN. Este un specialist, care prin masajul muschilor din zona dureroasa, iti face mana sa revina la postura ei normala - asta, DOAR in cazul in care este vorba despre ENTORSA sau scrantire a mainii (sau a piciorului), cum se zice in termen popular.

Am apucat personal sa vad o astfel de procedura in timpul unui curs intensiv de 2 zile - a venit la curs un baiat care avea o entorsa jos, la oul piciorului, in urma fortarii piciorului la fotbal si evident avea dureri la acel picior.

Domnul chiropractician (MISU - cel despre care amintesc tot aici, putin mai jos) i-a masat cateva minute piciorul si, baiatul SI-A REVENIT in cateva zile (dupa cum am inteles), FARA sa i SE PUNA PICIORUL IN GIPS. (La un fost loc de munca, o fosta colega a avut si ea probleme cu entorsa la picior, am trimis-o la acelasi chiropractician (dl. Misu) si a scapat de problema, tot fara sa-l puna in ghips si, mi-a multumit verbal ulterior).

Evident ca daca ar fi vorba despre o ruptura a mainii, sigur, chiropracticianul te va trimite la doctor, pentru a ti-o pune in ghips - este logic ca o ruptura a mainii este ceva mai grav decat o entorsa.

Daca nu stii, - sau nu gasesti un specialist in CHIROPRACTICA (cum se numeste disciplina aceasta) in orasul tau, TE SFTAUIESC SA CAUTI PE INTERNET (pe GOOGLE), scrii sus in bara de cautare: MASAJ TUI NA (este un tip de masaj terapeutic chinezesc, prin care se pun si vertebrele coloanei vertebrale la loc - sincer, am facut eu astfel de masaje cu un specialist in acest tip de forma de terapie manipulativa, cum este denumita pe Wiki pedia). PRESUPUN ca acel terapeut poate rezolva si problema unei entorse la mana (daca in cazul tau ar fi vorba despre asa ceva). Eu NU am avut vreodata o astfel de problema la mana, pentru a putea sa-ti vorbesc din proprie experienta.

Sau, scrii pe GOGLE - MASAJ TERAPEUTIC IN Arad, Bacau, etc.(adica SCRII NUMELE ORASULUI in care LOCUIESTI) si SUNI la telefon, le prezinti problema ta si daca este vorba despre o entorsa, iar terapeutul este specialist in masaj terapeutic, SIGUR te va putea ajuta si se rezolva usor.

DACA ESTI DIN ORADEA (sau macar dintr-un sat din judetul Bihor, pentru a putea veni la Oradea), poti lua legatura cu dna doctor Pop Cecilia. Aceasta lucreaza impreuna cu chiropracticianul Misu (al carui nr de tel nu il stiu). (Ti-am SCRIS DESPRE EL MAI SUS). Nr de tel al cabinetului unde acestia 2 lucreaza impreuna este: 0749 281960 - cabinetul lor este situat pe bulevardul Magheru din Oradea. O sedinta de consultatie si terapie alternativa inclusa, la cabinetul lor costa (impreuna) doar 30 Ron. Am fost la ei si sunt profesionisti.

POATE ei stiu cabinete de terapie complementara (chiropractica este o forma de terapie complementara) si in alte orase ale tarii (dar, asta trebuie sa-i intrebi pe ei).

Persoana care mi-a facut mie terapie cu masaj Tui Na (pentru problemele mele la vertebre) se numeste POP MARIUS, are cabinet in centrul Oradiei, este super profesionist; nr. lui de tel: Orange: 0745 504766
RDS (tel mobil) 0770 164 022
acasa (tel fix): 0359 407414.

NU STIU in ce oras locuiesti tu, dar, eu ti-am scris despre terapeuti din Oradea, caci eu acolo locuiesc.

Sper ca nu te-a plictisit un e-mail atat de lung, dar, mie imi place sa fiu detaliata cand dau un raspuns.

Sper sa iti foloseasca ceea ce ti-am scris si sa-ti rezolvi problema la mana.

MULTA SANATATE.

4 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Unde mai exact in mana staga? La incheietura? Cel mai probabil este o tendinita si ai nevoie de o pauza. Incerca sa te dai cu diclofenac.

| ZippyCata explică (pentru Nickname1890):

Nu, nu la incheietura thinking fix mana in mijloc in interior

| cristi1505 a răspuns:

Nicioadata nu o sa te doara cand dabea te-ai lovit si mai ales cand faci o activitate in acel timp. Efectele se vad dupa ce te relaxezi.Cel mai bine du-te la un medic!

| andreit a răspuns:

Cel mai bine te duci la doctor...da sunt sigur ca doar ti-ai scrantit manawinking