| MaximSpeed a întrebat:

Salut,fac m-am apucat de sala de 2 saptamani si am observat ca partea dreapta a pieptului este mai dezvoltata (mai mare)fata de cea stanga,e ceva normal?, ce sa fac sa le egalez?

3 răspunsuri:
| CulturismsiFitness a răspuns:

In primul rand da-mi voie sa iti explic de ce se intampla lucrul asta.
Daca esti dreptaci este normal sa ai mai multa forta in mana dreapta, deci este mai dezvoltata ca si mana stanga, deoarece ai mai multa forta si fara sa iti dai seama la sala ori impinge mai tare sau tragi mai tare cu o mana decat cu cealalta. La fel si cu stanga.
Ceea ce cauti tu se numeste simetrie.
Intra pe youtube si cauta canalul Totul despre steroizi. Acolo un culturist roman profesionist iti explica in cel mai mic detaliu tot ce vrei sa stii despre simetrie, nutritie, antrenamente, cardio si asa mai departe!

| codrutz0000 a răspuns:

Multora li se intampla acest lucru, deoarece partea mai puternica (dreapta, daca esti dreptaci) tinde sa compenseze slabiciunea mainii stangi, chiar daca acest lucru tu nu il simti.
Mai mereu partea de baza va lucra mai mult decat cea deficitara.
Incearca inainte de fiecare antrenament sa incepi cu partea deficitara cu cateva serii/repetari pentru a pune muschiul acela mai bine in functiune si pentru a putea sa ii lucrezi pe amandoi la fel.

| Bogdan_Gabriel_Enache_1975 a răspuns:

Incearca sa faci mai multe exercitii pe partea stanga