| rebeioana00 a întrebat:

Ieri, la scoala, profa de sport ne-a aratat cum sa jucam volei si nu prea am inteles. Cum trebuie sa stea coordonatorul atunci cand mingea e la echipa adversa? Dar la propria echipa? Imi puteti explica pozitia si rolul fiecaruia si in ce parte trebuie sa paseze mingea cel care o prinde? Va rog, ajutati-ma! Funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Coordonatorul(ridicatorul)poate sta oriunde in teren.Conteaza ca toate preluarile sa ajunga la el.Si daca este priceput poate pasa din orice pozitie.Pentru a da pasa cat mai eficienta tragatorilor.Pasa lunga sau pasa scurta.In functie de distanta.

| rebeioana00 explică (pentru darrio2007):

Trebuie sa stea cu spatele la echipa adversa?

| darrio2007 a răspuns (pentru rebeioana00):

Bineanteles.Sa poata primi pasele de la coechipieri.El nu sta la primirea serviciului de la adversar.