| Peatric a întrebat:

Salut, la 8 luni de sala, cam 17% bf, credeti ca e mai ok sa fac acum un mini cut sau sa mai tin procesul de masa musculara pana anul viitor inainte de vara? Inca o intrebare ar fi daca la cam 2500-2600kcal pun cam 1 kg pe luna, in procesul de cut, mini-cut unde ar trebui sa mi fie caloriile astfel incat sa nu pierd prea multa masa?

1 răspuns:
| nao13 a răspuns:

În funcție de greutatea pe care o ai poți scade sau crește în masă musculară ajutând caloriile. O să vezi pe viitor că o să stagnezi dacă și aportul tău caloric stagnează. Pentru a creste în masă, urcă încă 500, deci 3000-3100 kcal. Pentru cut, trebuie să intri în defoci caloric. MasA muculara va rămâne aceeasi doar dacă ai o alimentație corecta. Dacă vrei să faci un cut rapid trebuie să ai în alimentație mai puțini carbo decât proteina.
Proteină:
-ouă
-piept de pui/curcan
-vită
-pește
Carbo:
-ovăz
-orez
-cartofi/cartofi dulci
-brocoli/conopida
Alimentele pe care unii culturiști le consumă în perioada precompetitionala