| Ionutionut94 a întrebat:

Salut, la un antrenament de push piept umeri triceps 9 exerciții este mult? Trei exerciții pentru piept trei pentru umeri și trei la triceps cu volum ceva mai redus dar cu intensitate crescuta bineînțeles, că grupele astea le lucrez de doua ori pe săptămână si sunt atent la volum și mă gândeam daca or fi prea multe exerciții sau e ok sa nu fac supraantrenament, la push spate biceps trapez același lucru, 3 exerciții spate 3 biceps și la trapez vreo două. Și țin să precizez că acord 48 ore odihna intre ele pentru a le putea lucra de doua ori liniștit. Luni push marți pull miercuri legs joi push din nou vineri pull iar în weekend pauza din nou picioarele îs mulțumit că le lucrez doar o data. 18 serii pe săptămână maxim lucrez fiecare grupa în parte eu zic că e ok și volumul și câte exerciții fac pentru fiecare grupa, înainte lucram cu volum mai mare și observam ca fiecare grupă in parte o lucram cu peste 20 serii pe săptămână, lucram cu mai multe serii și mai puține exerciții doar 2 pentru fiecare grupă, am realizat că e prea mult volum 20+ serii pe săptămână pentru fiecare grupă așa că am scăzut volumul și am marit exercițiile iar acum 18 serii pe săptămână și 3 exerciții pentru fiecare. Ce părere aveți? Oare sa mai scad din exerciții și din volum sau o dau înainte așa? Nu mă simt obosit rău sau ceva sa zic că aș da semne de supraantrenament

1 răspuns:
| Marv1250 a răspuns:

Nu exista formula de antrenament care sa se aplice cu succes tuturor. Poți să faci volum mai redus, dar cu intensitate crescuta sau invers. In cazul tau, mi se pare in regula, mai ales daca zici că lucrezi grupele de 2 ori pe săptămână. Cel mai ok mi se pare să încerci mai multe variante și să vezi ce rezultate obții. Apoi, ramai cu rutina care te face cel mai mulțumit.