| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ma gandeam sa devin vegetarian, sa renunt definitiv la carne, macar pentru o perioada, decat la ocazii speciale sa mananc. Vreau sa renunt doar la carne, restul alimentelor precum oua, lapte, nu vreau sa le elimin, si bineinteles vreau sa am o alimentatie cat mai slaba in carbohidrati simpli. Daca vreti sa ma ajutati cu niste retete, pe care sa mi le permit, cu un buget sa zic de 1milion pe saptamana. Eu incerc si sa slabesc, dar sa pun si masa musculara in acelasi timp. Momentan eu unu m-am gandit la niste retete, la care folosesc mazare, fasole, pastai, varza, orez. Mai am nevoie de idei, sa am o varietate mai mare de retete, la care sa nu am carbohidrati simpli, precum cartoful, painea, etc.

9 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Scuza-ma ca ma bag, dar nu inteleg motivul pentru a renunta la carne, daca ma lamuresti si pe mine, as fi recunoscator.

| anonim_4396 explică (pentru Thunderstruck):

Vreau doar sa vad cum ma simt in aceasta perioada cat o sa renunt la carne. Am citit undeva ca pe langa detoxifierea organismului, te ajuta si psihic, devenind o persoana mai buna. Mno... si pe langa toate astea vreau sa imi pun ambitia la incercare.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Hehe, m-ai lamurit. Am o cunostiinta care refuza total sa manance deoarece acel animal a suferit.laughing Am fost si eu obligat sa nu mai mananc si m-am simtit foarte slabit, nu mai aveam forta de nimic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pentru ca nu ai stiut cu ce sa inlocuiesti carnea, de-aia nu mai aveai forta.

| NovacMarseille a răspuns:

Nu iti propun sa renunti la carne deoarece la acele „ocazii special" o sa mananci la carne de nu te mai saturi happy

| sandy2001pacesing a răspuns:

Nu cred ca e bine sa renunti la carne deoarece nu e chiar bine pentru carnea contine ft multe proteine si tu ai nevoie de ele asa ca daca vrei atit de tare maninca mai bine carne sla si fiarta...nu in fiecare zi pe 1 2 zile

| Cosmin86 a răspuns (pentru sandy2001pacesing):

Branza are mai multe proteine decat carnea happy

nucile si migdalele au la fel, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Stai ma... energie/forta nu mai avea din cauza carbohidratilor, nu a proteinelor.
Carnea decat iti lasa impresia ca iti da mai multa energie, pentru ca se digera mai greu, si ramane mai mult in stomac.

| sandy2001pacesing a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar nici fara carne mai stiu eu alte alimente nu poate sa le cosume toate au puterea lor asupra organismului si nu cred ca r manca in fiecare zi brinza happy