| Petrule_Cristy_2003 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu niste tehnici/scheme la skandenberg sau cum sa ma asez la masa sau cum sa ii prind mana adversarului?

8 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Cand incerci sa-l ''pui'' pe adversar, te lasi cu greutatea corpului, nu lupti contra lui numai cu forta bratului ca pierzi.Cauta pe Youtube Schoolboy skandenberg si urmareste tehnica sa vezi despre ce vorbesc.

| Petrule_Cristy_2003 explică (pentru siriusblack98):

Trimite mi tu link-ul te rog

| Cosmin86 a răspuns:

Nu e mai bine sa mergi la un club de skandenberg? Iti dai seama ca nu o sa inveti chestii de pe Youtube... tehnica se invata ca lumea intr-un an de zile, la club, 3 antrenamente pe saptamana.

| Petrule_Cristy_2003 explică (pentru Cosmin86):

Nu...fac asa doar cu prieteni skandenberg

| Petrule_Cristy_2003 explică (pentru siriusblack98):

Oare nu poti sa imi spui si cum sa ma asez la.masa cand fac skandenberg

| Cosmin86 a răspuns (pentru Petrule_Cristy_2003):

Gasesti o gramada te tehnici pe Youtube, vreo 5 feluri cum poti ataca degetele si incheietura, cum sa bagi muschii spatelui in miscare (chestie pe care 99% din incepatori NU o sa fac si din start forta lor e la 50%), etc.

Problema e ca daca nu le exersezi cu cineva care stie... nu prea invata nimeni nimic de pe Youtube laughing

| Petrule_Cristy_2003 explică (pentru Cosmin86):

Trimite mi te rog un link cu video.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Petrule_Cristy_2003):

Https://www.youtube.com/watch?v=sjy2Cn0NGhk+

Top roll, scopul e sa-i dai incheietura pe spate (folosind rotatorii si muschii spatelui), misti cotul in forma de L sau pe diagonala.