| RamonR a întrebat:

Salut, as vrea sa invat niste tehnici de skandenberg, poate sa-mi explice cineva cateva tehnici? Funda big grin.

10 răspunsuri:
| dryft3r a răspuns:

Cauta pe youtube. Stiu un tip Cosmin care se ocupa cu asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici un link de pe youtube http://www.youtube.com/user/aaaarmwrestling?feature=watch, l-am aflat de la „Cosmin86" și chiar mi-a fost de folos, explică foarte bine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

E doar ceva de baza.

daca se duce la un club de skandenberg, invata mult mai multe. si invata practic

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bineînțeles,dar poate nu vrea neapărat să facă performanță, ci doar să știe așa să-și pună prietenii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. dar acolo ar putea invata pozitiile periculoase spre exemplu, ca si dintr-un simplu joc cu prietenii iti poti rupe ceva ( vezi intrebari de genul puse chiar pe TPU, mi-a trosnit cotu, mi-am rupt osul, mi-am rupt un tendon, am stat cu mana in ghips, etc., ia cauta happy )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai dreptate,sunt multe întrebări pe această temă. Dacă faci skandenberg fără să te interesezi despre acest sport ( în special pozițiile periculoase, te poți alege cu niște accidentări serioase care se întâmpla foarte des la începători - cei care fac la școală/liceu și mai știu eu unde ). Și eu făceam așa ceva înainte,trăgeam din mână și după meciuri mă întrebam de ce mă doare happy + că aveam toate șansele să mă accidentez. Am mai pus întrebări aici despre skandenberg, la care mi-ai răspuns și mi-au fost de mare ajutor, pot face mai multe meciuri fără să simt absolut nicio durere, doar dacă fac foarte multe și solicit foarte mult muschii. Te apreciez pentru asta, se vede că te-ai informat foarte mult despre acest sport. Dacă stai în poziția de tracțiune și ridici picioarele ( să fie paralele cu solul ) ajută la rezistență? Mersi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ajuta. poti sa stai in pozitia de tractiune cu incheieturile indoite ( flexate ) sau chiar intr-o mana happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dacă stau într-o mână, trebuie să pun cealaltă mână pe antebraț? Îmi poți da un link sau să-mi mai spui câteva exerciții de genul? Mersi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, e prea simplu daca te tii cu cealalta mana ( daca nu poti altfel, faci asa pana poti fara ).

Link :
http://www.youtube.com/watch?v=rUTGh1aFI1s

Vezi primul exercitiu :D

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am înțeles, mulțumesc!