| Kalone a întrebat:

Salut, mi-am achizitionat o bicicleta, dar imi tot cade lantul, la cate o cazatura de 1 cm de pamant, sau chiar si in mers, si mi-a spus tata ca trebuie intins lantul, si as vrea sa stiu cum se face asa ceva, deoarece el a zis ca o sa o faca el, dar e ocupat si nu cred ca mi-o va repara foarte curand...Si vreau sa mi-o fac singur.Am 3 foi, la pedale, Si merg pe foaia a 2-a, si as vrea sa stiu daca exista o cale sa ii pun lantul pe prima foaie, cea mai mare!

Cer seriozitate va rog! sad

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai mai multe foi inseamna ca ai si un schimbator de viteze. Daca lantul nu merge din schimbator pana pe foaia cea mare desfaci surubul de la cablul intinzator si mai tragi de cablu (partea scurta) pana il micsorezi mai mult in partea mai lunga (1-2 cm). Apoi verifici si tot asa pana reusesti reglarea.
http://www.freerider.ro/service/cum-reglez-schimbatorul-de-foi-3143.html
Totusi n-ar trebui sa cada nici asa. Pentru asta trebuie sa reglezi intinzatorul care se afla la spate si are un surub de intindere spre inapoi.
Se mai poate scadea lantul cu o za sau mai multe dar este o operatiune mai complicata care se face numai dupa ce vezi o data.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descrie bicicleta. Are schimbatoare? Are foi si la roata din spate? Trebuie sa aiba un intinzator cu arc, probabil arcul ala s-a slabit si nu mai intinde lantul. Se poate schimba lantul pe orice foaie vrei, din schimbator. Daca nu merge schibatorul, este problem. Poti schimba pe orice foaie impingand intinzatorul pana se slabeste de tot lantul si cu cealalta mana asezi lantul pe foaia care doresti.