| Chinezu12345 a întrebat:

Recent m-am apucat de sala si as avea nevoie de niste explicatii pentru ca sunt in ceata total. Sala o fac acasa pentru ca imi este mai usor si am tot ce imi trebuie. Mi-am cumparat si niste proteine pe care sa le iau pe langa mesele pe care le consum in fiecare zi. Intrebarile mele sunt. Pe punga de proteine scrie ca sa pun 25g in 200-250 ml lapte sau apa si am si o masura de aia, adica de 25g, dar daca pun o masura de aia pe cantar imi indica 15g cantarul, dupa care sa ma iau? Dupa masura aia din punga sau dupa cantar? Si sala cum sa o fac? Cate zile pe saptamana sa fac si cate sa fac pauza? Adica fac doua zile si doua pauza? Si cand fac e necesar sa fac doua ore? Si cand trebuie sa fac? Dimineata, la pranz sau seara? Si cum sa lucrez? In ziua cand fac trebuie sa lucrez tot corpul sau cum? Sau e mai ok intr-o zi partea pana la bust si in cealalta partea cu picioarele sau cum? AM MARE NEVOIE DE AJUTOOR! Cel mai bun si sigur rapsuns primeste FUNDA! Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand ce ai acasa concret: ai bara de tractiuni, paralele, suport pentru genuflexiuni, banca reglabila, etc?

Stiu ca te costa cam 20.000 de lei sa-ti faci tot ce trebuie acasa si ai nevoie de un spatiu destul de mare (in apartament exclus, ca ai folosi aproape tot apartamentul).

| AlinMrs a răspuns:

Daca tot te-ai gandit sa iei proteine desi nu recomand, foloseste masura data de ei. Indicat e sa faci cel mult 6 zile pe saptamana cu una pauza pentru recuperare. Daca vrei sa pui masa as recomanda de mers seara la sala, dupa te pui la somn si in felul asta organismul se regenereaza cu conditia sa nu fii prea epuizat. Cel mai bine e sa lucrezi 2 grupe pe zi, gen piept cu biceps. Spate cu umeri etc astea ti le faci in functie de cum vrei tu. Tine cont si de alimentatie, pe langa proteine asigurate ca ai o alomentatie diversificata pe intreaga zi si mese cat mai regulate. Sper ca am ajutat cu ceva

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlinMrs):

De ce sa nu recomanzi proteine?

| AlinMrs a răspuns (pentru Cosmin86):

Am mers la sala de forta o perioada destul de indelungata, am avut si ceva aparate acasa insa e mai simplu te inscrii la una zic eu.Ai avantaje gen, aocazia sa mai intrebi anumite chestii daca nu esti sigur, mai vezi un exercitiu nou, te mai ajuta cineva la o serie etc. Nu recomand proteone pentru simplu fapt ca actioneaza ca si cand ai ingera un volum mare de sodiu si drept urmare ai si un raport mare de apa crescut in organism. Stii vorba aia bagi proteine si te umflii la sala, daca stai sa te gandesti e destul de adevarat.Prefer o alimentatie cat mai sanatoasa, diversificata care sa ofere organismului tot ce are nevoie pentru recuperare si crestere in masa daca asta vrei, hidratare. O perioada de recuperare intre grupe si somn.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlinMrs):

Cred ca le confunzi cu creatina. Creatina retine apa, NU proteinele, proteinele repara fibrele dupa antrenament.

DE CAND te umfla proteinele? Le confunzi cu creatina sau oxid nitric (sau posibil orice alt preworkout).

De cati ani faci sala si citesti despre nutrie si suplimente? Ca pana acum doar ai aberat.

| Alive99 a răspuns:

Boss,astept funda..iti voi oferi cel mai simplu si concret raspuns.
Daca ai kg suficiente pentru inaltimea ta, recomand caliestenica.
Nu are rostul sa te consumi prea mult in cresterea bratului, pentr ca daca tii calea bodybuilding o sa ajungi la diferite anabolizante.
Practica caliestenica pentru un stil de viata sanatos, pentru marirea muschilor in mod natural, pentru o dezvoltare normala a corpului.
Cauta pe internet program de caliestenica.Imi vei multumi mai tarziu, s apropo, pentru motivatie, caut 2018 workout competition caliesthenics.
Seara placuta si sper ca ti-am schimbat viata in bine. Dupa ce vezi pe YT ce ti-am spus, sa vii sa imi da funda?