Întrebare recomandată | dartagnon a întrebat:

E adevarat ca la o masa nu se pot digera mai mult de 30g de proteine? Eu am mese la care consum cate 40 - 45 de g ( fac sala de forta), ar trebui sa imi impart mesele sa fac sa nu consum mai mult de 30 g de proteine la o masa?

8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Da, corpul nu poate procesa prea multa proteina la o masa (cam la 3 ore), dar limita aia e pe la 45-50. depinde de la om la om, dar este ceva mai sus de 30g. si nu iti fa tu griji din privinta asta. da-i corpului proteina ca nu te injura daca ii dai mai multa

| Goldenboy97 a răspuns:

Depinde cat de mare esti, cat efort faci. De exemplu: Rich Piana consuma 90g proteine la o masa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Goldenboy97):

Rich Piana era dopat. Cand bagi stero, asimilezi mult mult mai mult.

| Goldenboy97 a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu ca este dopat, da ma refer la dimensiune corpului. Nu poti sa bagi doar 30g la o masa cand esti ditamai omu de 110kg.

| Time4workout a răspuns:

Nu trebuie sa imparti mesele consuma atat cat sa te simti satul. Proteina nu ingrasa. Eu de exemplu la o masa manc aproximativ 300 grame cotlet alaturi de ceva... per total masa are cam 100+- grame proteina. Ce sa fac sa mananc o bucatica de 100 grame de carne si gata? nu... poti consuma oricat singurul lucru negativ poate fi ca iti solicita putin ficatul. Proteina poate fi folosita si pe post de kcalorii pentru energie deci nu gramajul conteaza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Time4workout):

O bucatica de 100 gr de carne are 20 de grame de proteine

Ca sa ajungi la 45-50 de grame cum zice el, trebuie sa mananci dublu sau triplu happy

El vorbea de "grame de proteine", NU de "grame de mancare"

| Time4workout a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu incerc sa ma afund in matematica dar 100 grame cotlet are aproximativ 28 grame proteina, 150 grame cotlet are 42 grame proteina. Ma axam pe faptul ca daca masa e bogata in proteine nu are rost sa o imparti pentru ca o sa ajungi sa manci o canitate prea mica de mancare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Time4workout):

Http://calorii.oneden.com/Calorii-Cotlet-de-porc.html

21, nu 28.

Si nu ajungi sa mananci prea putin, eu o impart si mananc aproape 1 kg de carne pe zi ( in zilele cand consum carne ).