| MasterSpirit a întrebat:

Salut salut, ce flotari sunt bune pentru. masa musculara? stiu ca pentru masa musculara cand faci flotarile si esti privit de sus corpul trebuie. sa arate ca o sageata ma rog..ma refer la mod, diamant, spider, dinamice...etc,spuneti-mi ce flotari sunt bune pentru. masa musculara,piept, bicept, spate.tricepsul e 90 % am triceps suficient, antrebrat si altele, dau funda...

Răspuns Câştigător
| Mihai543215 a răspuns:

Dupa mine flotarile sunt pe locul 2 ca cele bune exercitii vreodata, le ador. Pe primul sunt tractiunile, pe alea le iubesclaughing. Fa orice tip de flotari, ideea e sa le faci corect si sa faci intre 10-15-20 de repetari in 5-10-15 serii, cum te simti tu mai bine. Nu fa in fiecare zi, muschii au nevoie si de odihna pentru a creste, de 4-5 ori pe saptamana. Eu de exemplu fac intr-o seara 8 serii, 3 flotari spider-man, 3 normal, 2 cu picioarele pe scun; sau alta seara: fac flotari crocodil, flotari cu brate deprtate, flotari cu brate apropriate sau. aici putin mai greu, flotari pe perete "handstand push-ups"imi plac. Ideea e sa variezi tipul de flotari pentru a lucra toate zonele pectoralului si mai multe zone din corpul tau. Flotarile lucreaza foarte multe grupe musculare, piept, triceps, deltoid, trapes inferior si superiror si dorsal, chiar si biceps si antebrat, depinde de pozitia mainilor. Unii zic ca nu lucreaza chiar asa bine... eu am spatele extrem de dezvoltat pentru cineva care nu face sala... oare de unde? de cand ma stiu fac doar flotari.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai543215):

Imi dau seama ce spate dezvoltat ai laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai543215):

Si apropo, tractiunile lucreaza spatele foarte bine happy

De la flotari nu fac niciodata febra la spate, de la tractiuni fac mereu ( in special cand leg greutati de mine )

| Mihai543215 a răspuns (pentru Cosmin86):

Crezi ce vrei. Sincer, nu ma intereseaza. Nu stau aici sa ma dau mare ca am spate sau ca dracu stie ce, i-am raspuns la intrebare cum am stiut si i-am dat un exemplu, daca ma asculta e treaba lui. Cum am zis mai sus, tractiunile sunt pe primul loc, de aici trebuia sa deduci si tu ca lucreaza mai bine spatele decat flotarile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai543215):

Flotarile nu lucreaza deloc spatele

| Mihai543215 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca tu nu esti in stare sa variezi tipul de flotari nu e vina mea... Si acum sincer, asta e una dintre cele mai mari aberatii auzite de mine. Eu care credeam ca te pricepi la exercitii fizice. Gandeste doar putin, chiar crezi ca tricepsul si pieptul ajuta sa te impingi? Nu ai nevoie de ceva spate? Cand faci flotari omoplatii se departeaza si se aproprie, intre omoplati este trapezul...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai543215):

Nu variez tipul de flotari ca nu am mai facut flotari de ani de zile, eu ma antenez la sala happy

Da, dar efortul asupra lui e nesemnificativ ( asa se incordeaza multe grupe secundare, chiar si coapsele ). Ai facut vreodata febra la spate DOAR facand flotari?

| Mihai543215 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu zic ca la sala nu ai posibilitatea sa lucrezi mai multe grupe de muschi pentru ca ar fi o prostie daca as face-o. Dar poate sunt unii care nu vor sa mearga la sala pana la o anumita varsta. Eu de exemplu am 17 ani si tot nu vreau acum. Doar la spate nu, dar mi s-a intamplat sa am febra la spate si la piept, si nu o oarecare durere. daca ridicam mainile sau mi le duceam in spate muream. Eu nu zic ca flotarile lucreaza LA GREU spatele, zic decat ca il lucreaza si cu timpul il faci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai543215):

"Doar la spate nu", exact, de la flotari nu faci febra la spate happy

Si nu am vazut niciun articol de fitness care sa afirme ca flotarile lucreaza spatele.

| Mihai543215 a răspuns (pentru Cosmin86):

N-an nevoie de articole sa imi zica, asta o spun din propria experienta, daca nu crezi e treaba ta, nu sunt aici sa te conving.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai543215):

Din proprie experienta ai spus ca n-ai facut niciodata febra la spate de la flotari happy

| Mihai543215 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai citeste o data. "Doar la spate nu, dar mi s-a intamplat sa am febra LA SPATE si la piept", simultan, in acelasi timp, fara pipet nu mi s-a intamplat, dar cu piept mi s-a intamplat de multe ori.

| MasterSpirit explică (pentru Cosmin86):

Spatele il am dezvoltat si nu fac sala...Tractiuni si flotari, sala antreneaza mainile sa depind ce faci... flotarile dezvolta toti muschii, unu de la sala nu va avea aceeasi forta ca unu care face flotari si tractiuni, degeaba tragi la sala daca dai extraordinar de lent cu pumnul/piciorul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MasterSpirit):

"unu de la sala nu va avea aceeasi forta ca unu care face flotari si tractiuni,", normal ca nu va avea aceiasi forta, o va avea de 5 ori ma imare.

"degeaba tragi la sala daca dai extraordinar de lent cu pumnul/piciorul", serios? 90 % din oameni fac sala sa arate bine si sa fie sanatosi, NU sa se bata ca niste redusi mintali.

Du-te si da cu pumnul/piciorul cu redusii tai mintali.

P.S. : si aia de la lupte fac sala la greu, in paralel cu antrenamentele de box, kickboxing, etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MasterSpirit):

Si flotarile NU lucreaza toti muschii, lucreaza partea de jos a pieptului ( 70 % ) si triceps + deltoid anterior ( 30 % ).

La sala iti potu lucra cu adevarat toti muschii, nu bratele care au doar grupe mici.

Tu esti genul care NU face indreptari si crede ca are spate laughing

Tractiunile lucreaza doar 30 % din spate, restul de 70 % trebuie lucrat prin 2-3 tipuri de ramat, indreptari, hiperextensii, exercitii pentru trapezi, etc.

Esti pe langa grav, copil firav laughing

17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pierzi vremea cu flotarile, du-te si apuca-te de sala.

flotari = 70 % piept ( partea de jos a pieptului ) si 30 % triceps + deltoid anterior

| Bellatores a răspuns:

Sa ma anunti si pe mine daca afli cevabig grin

| MasterSpirit explică:

Amice.din flotari prinzi putere, eu am nevoie de forta.