| masterkill94 a întrebat:

Salut, spuneti-mi si mie alimente bogate in proteine si la indemana big grin... dau funda >:

Răspuns Câştigător
| CulturismFitness a răspuns:

Tabelul cu continutul de proteine si grasimi pe 100g din carne si derivate: http://www.culturismfitness.ro/carnea/

8 răspunsuri:
| oOoRubyoOo a răspuns:

Proteine ca proteine dar cel mai important este calitatea proteinei.degeaba mananci tu o punga de alune daca nu iti da calitatea a 100g piept de pui.
Cea mai proasta calitate a proteinei se afla in legume,fructe cereale
Ceea ce probabil tu cauti se numesc "alimente cu proteina completa" iar acestea sunt in carne(in special pieptul de pui),oua, peste, lapte
Am cautat si un site interesant pentru tine daca te intereseaza:
http://whatafy.com/......-body.html

| masterkill94 explică (pentru oOoRubyoOo):

Pai da da un link in romana ceva? big grin

| Dkgray a răspuns:

Carnea(piept de pui, curcan, muschi de vita, peste, oaie), ouale, produsele lactate(iaurt, kefir, branza, cas, branzeturi cu mucegai etc.). Proteine vegetale: nuci, nuci braziliene, alune, fistic, migdale, seminte dovleac, fasole, linte, naut. Cereale integrale: hrisca, quinoa, fulgii de ovaz.
http://www.topculturism.ro/proteine-care-este-cea-mai-buna-sursa/

| gebeleizis a răspuns:

Alune,migdale,fistic,nuci,seminte,produse lactate,albusul de ou,piept de pui, muschiul de vita, peste

| Christos a răspuns:

Carne,oua,fasole, mazare,peste, alune,arahide, nuci, drojdia uscata, soia, branza, seminte dovleac, s. floarea soarelui, etc. Acestea sunt foarte bogate in proteine, si se gasesc relativ usor. Totusi, atentie la consumul exagerat de proteine! big grin

| deya95 a răspuns:

Cereale integrale. Alune, migdale, fistic, nuci, seminte etc Produsele lactate Albusul de ou. Pieptul de pui, muschiul de vita, pestele: funda?

| littleman a răspuns:

Alune, migdale, fistic, nuci, seminte etc,Cereale integrale,Pieptul de pui, muschiul de vita, pestele, Produsele lactate, Albusul de ou