| anonim_4396 a întrebat:

A venit vacanta si m-am gandit sa incep sa slabesc...eu ca idei as avea sa fac 30 de abdomene si 15 flotari in fiecare seara si sa le cresc numarul cu 5 pe saptamana + alergat o ora in fiecare zi, de alimentatie nu mai vorbesc...credeti ca e bine. vreau sa pun si ceva muschi pe mine, brate, piept..stiti voi la ce ma refer. vreau sa-mi spuneti daca e bine ce fac..si daca nu sa-mi dati alte ideei..PS:NU AM SALA DE EXERCITII.

Apropo...sunt baiat am 15 ani 1.83 si 80 kg..deci astept sfaturi

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ce sa iasa, sa-ti strici coloana de la atatea abdomene.

Alege 1 zi pe saptamana in care faci flotari (dar grele, nu doar flotari clasice ), 1 zi in care faci tractiuni si o zi in care faci picioare.

Si 1-2 zile in care faci cardio ( alergat, inot, etc. ), atat.

Abdomene -> ZERO, sunt exercitii mult mai bune.

p.s. : daca incerci sa slabesti cu abdomene, esti o mare nulitate din punct de vedere sportiv si intelectual, un mare ZERO

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu e bine, muschii cresc in zilele de pauza, tu fancand zilnic o sa cresti MAI LENT.

Si doar cu flotari si abdomene ( abdomene = cele mai proaste si ineficiente exercitii ) vrei sa faci muschi?

Fa nene TRACTIUNI LA BARA, muscle-up, flotari la paralele ( cu tot corpul in aer ), genuflexiuni cu greutate, indreptari cu greutate, stat in maini, etc.

| Deriol a răspuns:

Pai trebuie sa stii ce vrei ma, nu zici ca vrei sa si slabesti, sa si pui muschi, ori una ori alta.
Daca vrei sa slabesti fa cardio(alergat, inot, mers pe bicicleta, saritul corzii, mers pe role etc) si mananca cum trebuie, mese mici si dese, si la fiecare sa ai proteine, carbohidrati, grasimi mai putine..si cat mai putine dulciuri sau alimente ce contin zahar.
Daca vrei sa pui muschi nu te gandi ca poti sa-i faci acasa, ca n-ai cum, fie mergi la sala, fie faci un sport la care se practica si exercitii de forta, la sala.
Si bineinteles alimentatie: proteine(carne, oua, lactate) 2g/kg masa corporala zilnic, carbo(cereale, cartofi, paste, biscuiti etc) 4-5g/kg masa corporala zilnic, si un minim de grasimi(din alune, nuci, migdale).
Asa faci muschi, si bineinteles cu un program de exercitii bine facut.
Pentru "dorintele" tale cel mai bine ar fi sa te apuci de un sport precum: lupte libere, handbal, sporturi la care vei face si sala, la club, sau inot, dar cu inotul vei avea ceva mai mult de asteptat.
Bafta!

| albastrica009 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te apuci de un sport.adica sa ai un program regulat, iar un antrenor ar sti cel mai bine cat trebuie sa lucrezi pe zi.am colegi in clasa care au muschi destul de mari si fac:inot, box, lupte libere. poti incerca si fotbal, nu faci muschi, dar te ajuta la slabit foarte mult si iti creste rezistenta si forta picioarelor.

| fgsdfgdfgdsfgfd a răspuns:

Dap.E bine doar daca te ti de program :3 iti vei dezvolta masa musculara happy si incet incet grasimile se vor topi happy
P.s : Bea multa apa! Succes happy

| Tinușca a răspuns:

Eu cred ca e foarte bine ce ti-ai propus, vei observa niste rezultate uimitoare...in plus daca te plictisesti de exercitiile astea - internetul e plin de alte exercitiilor.
Am vorbit deja despre importanta unei alimentatii corecte, insotita de o activitate fizica regulata. Si am putea crede ca a face zilnic cateva zeci (poate chiar sute) de abdomene este suficient pentru a ne atinge telul. Total eronat! Nu intelegeti gresit: a face zilnic exercitii pentru abdomen este un lucru foarte util, ba chiar necesar. Cu cat mai variate si mai numeroase, cu atat mai bine! Se spune chiar ca abdomenul este o zona a corpului care niciodata nu risca sa fie lucrata "prea mult".
Solutia este destul de simpla: trebuie sa gasim moduri de a consuma si mai multa energie! Fie ca este vorba de exercitii de tip aerobic sau cardio (alergare, bicicleta, banda, stepper etc.), ori despre fitness cu aparate si greutati, trebuie sa punem in miscare cat mai multe grupe musculare, pentru a consuma cat mai multa energie. Si sa nu uitam faptul ca un muschi, odata ce a fost bine exersat, va consuma mai multa energie chiar si in repaus, pana la 24-48 de ore dupa terminarea exercitiului!
In felul acesta, cu cat adaugam "abdomenelor" noastre zilnice mai multe exercitii pentru alte grupe musculare (brate, picioare, dar si umeri, piept, spate), cu atat mai castigati vom fi. Si cu cat lucram o grupa musculara mai mare (picioare), cu atat rezultatele vor veni mai repede. Astfel incat, daca ar fi sa ducem rationamentul la extrem, am putea spune ca daca ar trebui sa alegem un singur tip de exercitiu pentru a ne subtia abdomenul, acela ar fi... genoflexiunile!
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Inca ceva: evita excesul de sare, zahar si grasimi si consuma minim 2 l de apa pe zi!
Succes. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tinușca):

Tu nu vezi ca TE CONTRAZICI SINGURA?

Intai ii spui ca e bine ce face, apoi ca are nevoie de 24-48 de ore la un muschi!

Copil PAMPALAU, repede "funda, funda" dupa ce scrie ca prostu un raspuns lung!

| Tinușca a răspuns (pentru Cosmin86):

Se pare ca nu ai inteles ce-am vrut sa spun, si nu fa pe desteptul ca sigur nu esti!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tinușca):

Serios? Copil pampalau care cere "funda" si se contrazice singur imi spune ca "nu sunt destept"?

Vai, sunt devastat rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Ma eu fac de 2 saptamani flotari 4 seri 10 repetari luni miercuri vineri, iar 100 de abdomene in fiecare zi, si de luni am inceput flotari diamant...nu stiu daca e bine, dar eu tot le fac, poate iese ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Nu mai fi asa rau laughing
Bine atunci, deci sa renunt la abdomene...si are ceva daca sar coarda, parca n-as mai merge la alergat...si sa zicem luni flotari diamant 40 4 seri a cate 10 pauza 1 minut? marti tractiuni(daca pot 1 e sarbatoare) miercuri si joi coarda vineri sambata pauza?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, poti sari coarda sau sa faci orice alt cardio.

"daca pot 1 e sarbatoare" si ce daca e sarbatoare?

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Nu asta am vrut sa zic in fine laughing, pot sa sar coarda chiar si in fiecare zi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ca os a-ti faci tendoanele praf.

NIMIC nu se face "in fiecare zi", orice faci lasi pauza dupa.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

A multumesc, deci tot cum am scris sus si vineri sambata si duminica pauza, mersi! happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa iasa, sa-ti strici coloana de la atatea abdomene.

Alege 1 zi pe saptamana in care faci flotari (dar grele, nu doar flotari clasice ), 1 zi in care faci tractiuni si o zi in care faci picioare.

Si 1-2 zile in care faci cardio ( alergat, inot, etc. ), atat.

Abdomene -> ZERO, sunt exercitii mult mai bune.

p.s. : daca incerci sa slabesti cu abdomene, esti o mare nulitate din punct de vedere sportiv si intelectual, un mare ZERO