| ralfy123 a întrebat:

am 1, 80 si 56 de kg. Vreauu sa ma ingras putin, sunt prea slab ( P.S: am 14 ani ) mananc regulat dar oricat as manca de mult nu ma pot ingrasa.
Am cautat si eu la un momentdat ceva pe net si poate as fii " ectomorf " manac mult, da nu pun nimic si inchieieturile chiar le am mici. sad
Ceva vreo solutie, sau sa merg la sala!? Astept cele mai bune raspunsuri, multumesc.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu-ti bate capul cu asta, atat timp cat esti sanatos. Asa am fost si eu, iar dupa 19 ani am inceput sa ma ingras natural, fara sa schimb nimic. Fa exercitii pentru forta acasa, abdomene si flotari in special, si lasa natura sa-si faca treaba. Atat timp cat ai forta si nu-ti tremura toate incheieturile cand te roaga maica-ta sa-i cari cumparaturile stai linistit, e normal sa fii 'slab' in adolescenta, cei care sunt plinuti acum sau "bine facuti" au probleme mai tarziu, incepand de la dureri de spate pana la probleme cardiace.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, da este bine sa mergi la sala, daca-ti permite sanatatea, si cauta sa mananci cu pofta. Din alimentatia zilnica, cauta mereu sa nu-ti lipseasca vitamina C in care o gasesti in: lamie, muraturi, ciorbe acrite, salate in care poti adauga numai dect lamaia sau helassul. Vitamina C deschide pofta de mancare, dar mai ales zilnic, inaonte de mese, cauta regulat, daca ai putea sa bei cate un paharut micul de tuica de pruna. Ai grija sa nu intreci masura sa nu-ti deschida apetitul spre alcool! Iar dupa masa, si doctorul iti recomanda, un pahar cu vin si 1 mar! Este sanatate curata! Si sa faci multa miscare, care te face sa manaci mult! Te ajuta la dezvoltarea organismului, tu inca esti in crestere!

| pufuletziii a răspuns:

Da, ai putea merge la sala daca chiar vrei sa te ingrasi. Ai grija cu mancatul totusi. Sport poti sa faci pentru sanatate. Dar hei, pana la urma nu trebuie sa-ti faci griji, te vei mai dezvolta si te vei ingrasa natural.big grin Fi mandru de cine esti! Atat timp cat esti sanatos nici nu prea conteaza cum arati.