| NGNPTtpu a întrebat:

am 12 ani si am 40 de kilograme pentru varsta si inaltimea mea ar trebui sa am 35 de kilograme. Imi poate spune cineva o reteta de slabit si niste antrenamente zilnice usoare si dupa in cam cat timp ar trebui sa slabes dupa spusele acestuia. PS.

2 răspunsuri:
| takemyword a răspuns:

Din punctu' meu de vedere nu ar trebui sa urmezi o dieta stricta, iar kilogramele alea sunt mai mult intuitive, tu ar trebui sa stii daca trebuie sau nu sa slabesti, dupa cum arati si cum te simti. Daca crezi ca vrei sa slabesti, recomand ca, in cazul in care mananci mult in general, doar sa reduci cantitatea de mancare ce o consumi, in principiu asigura-te ca mananci sanatos (legume/fructe pe cat posibil), fara alimente care nu ajuta mai deloc (unt, mancaruri prajite), si incearca sa elimini dulciurile/snacks-urile macar pentru o perioada, astea ingrasa cel mai mult. Pentru exercitii fizice. recomand orice tip de rutina de exercitii tip cardio (Youtube, gasesti imediat), ele ard cele mai multe calorii, si te tin in forma, iti pun in miscare tot corpul. Fa cat poti, nu te suprasolicita. Cel mai important e sa fii atent la alimentatie, cand vrei sa slabesti cred ca asta face cel mai mult din proces, daca sari peste desert o data face poate cat o ora de exercitii fizice laughing, dar sa NU te infometezi, nu va ajuta. Si sa te odihnesti destul, fara somn suficient n-o sa-ti functioneze corpu' la parametri optimi. Daca e greu la inceput, pe masura ce trece timpul o sa vezi ca devine tot mai usor. Dupa cateva saptamani deja ar trebui sa se vada schimbari, daca faci asta cateva luni, mai ales la varsta ta, o sa-ti atingi obiectivu', nu e asa mult cat ti-ai propus. Iti spun din experienta proprie, am facut cam aceeasi chestie cand eram putin mai mare ca tine. Succes! ^^

| Mayhem666 a răspuns:

Dieta : incearca sa consumi multe fructe, legume, leguminoase, cereale, si sa lasi mancarea nesanatoasa, cum sunt prajelile, fast food-ul. Bea multa apa, dar nu in cantitati exagerate, incerca sa ai doar 2-3 mese pe zi, nu mai multe, incerca sa nu mananci dupa orele 18-19. Exercitii, poti sa alergi, sa mergi cu bicicleta, sau daca iti place dansul poti sa incerci asta :
https://www.youtube.com/watch?v=sSkJZNY1D3Q
Sper ca te-am ajutat. Bafta!