| cosmin199932 a întrebat:

Am 14 ani si fac niste exercitii cu coarde pentru muschii de la spate si cei de la maini + flotari si abdomene in fiecare zi. Vreau sa stiu daca aceste exercitii cu coardele + flotarile si abdomenele (200-300 in serii) practicate in fiecare zi opresc cresterea.

Răspuns Câştigător
| Deliric95115 a răspuns:

Ce te opreste din inaltimea ta e atunci cand ridici chestii grele (haltere) de-a supra capului, deoarece se intampla ceva cu coloana, e multa presiune pe ea si se face din ce in ce mai mica, adica iti ramane asa, intelegi?

poti ridica gantere, dar nu deasupra capului, adica ma rog, pana in 5 kg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deliric95115):

Cat de prost ai explicat faza cu coloana

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

200-300 de abdomene? flotari?

apuca-te de sah, asta nu e antrenament de muschi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca nu!

| ForYouBaby a răspuns:

Nu, atata timp cat nu ridici greutati sau ceva de genu atunci poti sa stai linistit nu o iti opreasca cresterea :* poti sa continui cu aceste exercitii happy

| DanielGeorge a răspuns:

Nu, eu am 14 ani si fac sala de la 12 ani, joc fotbal la o echipa nu conteaza care, facem 2 antrenamente pe zi foarte grele si nu mi s-a oprit cresterea deloc.

| aBsoLute a răspuns:

Depinde si de inalitema ta si de parinti tai cat de inalti sunt si ei dar, nu cred ca poate opri cresterea daca din familia ta sunt mai mici de inaltime!